Vyjádření Jiřího Paroubka k výrokům Stanislava Grosse
24.08.2008 16:44
Předseda ČSSD Jiří Paroubek zareagoval na rozhovor Stanislava Grosse v sobotních Lidových novinách tiskovou zprávou. Paroubek tvrdí, že ho Gross o konzultacích ohledně radaru neinformoval. Podle šéfa ČSSD rozhovor s Grossem nepřinesl žádná nová fakta o umístění radaru.
VYJÁDŘENÍ JIŘÍHO PAROUBKA:
Rozhovor Stanislava Grosse v Lidových novinách nepřinesl žádná nová fakta, pokud jde o umístění prvků protiraketové obrany USA na českém území. Stanislav Gross v tomto rozhovoru konstatoval, že „Povědomí o tom, že se vedou určité technické konzultace a že se o této možnosti jedná, ...měl." I Stanislav Gross tedy hovoří o technických konzultacích a o „možnostech". Logicky nebylo tedy v této záležitosti rozhodnuto. Tuto obecnou informaci ovšem v dubnu 2005 - kdy jsem se stal českým premiérem - nepřenesl Stanislav Gross na mě. Kromě toho vláda o této záležitosti za mé účasti jednala v obecné rovině až po volbách v červnu 2006.
Dost dobře ovšem nechápu, proč vedoucí činitelé ODS i prezident Klaus plýtvají takovým úsilím, aby ukázali, že sociálně demokratické vládní špičky někdy v letech 2000 a 2001 věděly o „technických konzultacích" ve věci protiraketového systému a souhlasily s nimi. Souhlas s „konzultacemi" přece neznamenal ze strany sociální demokracie totéž, co souhlas s umístěním radaru USA na našem území.
Současné vedení ČSSD stanovilo jasné podmínky pro vyjádření svého souhlasu s umístěním prvků protiraketové obrany USA na českém území. Především pak, aby:
1. „americký radar" byl součástí obranných struktur NATO, což se nestalo
2. ratifikace smlouvy mezi Českou republikou a USA v této věci byla uskutečněna referendem za účasti všech českých občanů. Ani tuto podmínku však vládní koalice nehodlá splnit.
Politický postup, který zvolilo současné vedení ČSSD, se opírá o názor zdrcující části členské základny i voličů ČSSD a konec konců velké většiny českých občanů. Zklamat své členy, příznivce a většinu českých občanů ČSSD prostě nemůže a nesmí. Zcela nepochybně by se pak ČSSD dostala do takové krize důvěry veřejnosti, jako tomu bylo na přelomu let 2004-5.
Z tohoto hlediska jsou informace o tom, kdo z nejvyšších funkcionářů ČSSD věděl něco o „technických konzultacích" s Američany před řadou let sice zajímavé, ale nedůležité.
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.