Za nákup tatrovek pro armádu bude obviněn exministr Barták

Domácí
30. 11. 2011 11:09
České tatry v Kosovu.
České tatry v Kosovu.

V kauze údajné korupce kolem nákupu nákladních vozů Tatra pro armádu policie v nejbližší době obviní dva muže. Prověřování případu dnes skončilo a s tím i činnost speciálního týmu Tatra. Potvrdil to žalobce Krajského státního zastupitelství v Ostravě Dušan Táborský. Nechtěl upřesnit, koho policie z prověřovaných podezřelých z korupčního jednání viní.

Jako první se do hledáčku policie dostal exministr obrany Martin Barták. Později experti na finanční kriminalitu začali prověřovat i představitele společnosti Praga Petra Ptáčka a podnikatele zajišťujícího zbrojní zakázky Michala Smrže. Podle informovaných zdrojů mají být obviněnými právě Barták se Smržem.

 Informace o dvou obviněních potvrdil i mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej. "Mohu potvrdit, že k dnešnímu dni končí činnost pracovního týmu Tatra. Navíc i to, že z pokynu dozorujícího státního zástupce bude pracovníky ostravské expozitury vydáno usnesení o zahájení trestního stíhání proti dvěma osobám," uvedl mluvčí.

On ani Táborský nechtějí zveřejnit další údaje. "Usnesení o zahájení trestního stíhání ještě nebylo dotčeným osobám doručeno. Další informace budeme moci zveřejnit v dalších dnech," řekl žalobce.

Policie se údajnou korupcí zabývá od loňského listopadu. Tehdy bývalý americký velvyslanec v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss Mladé frontě Dnes řekl, že v únoru 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany Barták miliony dolarů za to, že Tatra už nebude mít problémy s armádní zakázkou. To potvrdil i Cabanissův kolega Duncan Sellars, který se rovněž zúčastnil rozhovoru s Bartákem. Barták ale tvrdí, že jde o vykonstruovanou záležitost.

V pozadí všeho byl podle Táborského údajně zájem společnosti Praga. S Tatrou spolupracovala jako subdodavatel automobilových dílů - náprav a převodovek. V polovině prosince 2006 Tatra podepsala s ministerstvem obrany smlouvu na dodávku terénních nákladních vozidel za 2,7 miliardy Kč. O několik měsíců později ale severomoravská automobilka ukončila kvůli údajně nekvalitním dodávkám dílů spolupráci s Pragou.
"Tatra se subdodavatelem vypověděla smlouvu. Firma se ale cítila ukřivděna a snažila se vrátit do hry," řekl Táborský. Dodal, že Praga mohla na dodávkách Tatry pro armádu vydělat stamiliony korun. Po ukončení spolupráce se Tatře dodávky armádě začaly zadrhávat. A právě tyto problémy podle Cabanisse měly vyřešit peníze, o kterých prý Barták v USA mluvil.

V této souvislosti manažery Tatry postupně kontaktovali tři lidé. Kromě Bartáka, který o problematické zakázce jednal během oficiální návštěvy USA, i představitel Pragy Ptáček. Třetím podezřelým by pak podle ČTK mohl být majitel zbrojařské firmy MPI Group a Bartákův známý Michal Smrž. Šéf Tatry Ronald Adams už dříve řekl, že jej navštívil prostředník "někoho vysoce postaveného" a chtěl v souvislosti s nákupem tatrovek pro armádu úplatek pět milionů dolarů. Adams uvedl, že tímto mužem byl právě Smrž.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Policii je ode dneška nutné volat až k nehodám se škodou nad 200.000 korun

Domácí
1. 7. 2025

Farmáři musí ode dneška dodržovat nová protierozní pravidla, chybí metodika

Domácí
1. 7. 2025

Festival Rožnovské slavnosti připomene sté výročí Valašského muzea v přírodě

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ