Státní zástupce navrhuje poslat lobbistu Marka Dalíka do vazby. Prý hrozí, že by mohl uprchnout a ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky. Informaci sdělila pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Blízkého spolupracovníka bývalého premiéra Mirka Topolánka stíhá policie kvůli pokusu o podvod v souvislosti s údajnými úplatky v kauze nákupu transportérů Pandur pro českou armádu. Hrozí mu až deset let vězení. O vazbě nyní rozhodne soud.
Mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 4 Libuše Jungová potvrdila, že soud návrh žalobce Jana Kořána již obdržel. "Vazební zasedání se bude konat ve středu ve 12.30," uvedla. Dalíkův advokát Tomáš Sokol mezitím podal proti obvinění stížnost. Blíže se však vzhledem k mlčenlivosti, kterou je vázán, k případu odmítl vyjádřit.
Podle serveru Insider Dalík při prvním výslechu uvedl, že za kauzou nákupu obrněných transportérů Pandur je financování politických stran. Zdroj obeznámený s případem deníku řekl, že Dalík před vyšetřovateli mluvil o tom, že pokud byla v kauze pandurů nějaká korupce, je třeba ji hledat u ČSSD. Sociální demokraté prý zakázku kasírovali.
O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - rakouské firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Smlouva na dodávku vozidel byla podepsána na jaře 2009.
Sociální demokraté spojování své strany a financí s kauzou odmítli. "ČSSD nebyla v uplynulých dvou letech, kdy trvá vyšetřování, policejními orgány v této kauze vůbec kontaktována," uvedl v prohlášení předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Reagoval tak na údajné Dalíkovy výroky s tím, že jde o dost "průhlednou snahu ODS odvést dva dny před volbami pozornost od vlastního skandálu směrem k opozici".
Česko-rakouský policejní tým začal vyšetřovat nákup transportérů v červenci 2010. Deník Mladá fronta Dnes později zveřejnil tvrzení dvou bývalých manažerů Steyru, kteří uvedli, že si Topolánkův přítel Dalík na sklonku roku 2007 řekl o úplatek zhruba půl miliardy korun jako provizi za uskutečnění obchodu.
V květnu 2011 pak deníky MF Dnes a Právo zveřejnily výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, který byl v Rakousku veden jako utajený svědek a žil pod skrytou identitou. Jeho svědectví mělo přinést nové světlo do kauzy - údajně dosvědčil, že si Dalík řekl o obří úplatek. Lobbista to tehdy označil za "úplný nesmysl".
Slíbil něco, co nemohl ovlivnit
Protikorupční policie zadržela Dalíka v neděli večer, když odcházel z baru, a obvinila ho o den později. Podle serveru Aktuálně.cz jej detektivové stíhají proto, že prý za peníze slíbil pomoc při sjednání zakázky, aniž mohl cokoli reálně ovlivnit. Údajně tedy chtěl někoho uvést v omyl. Zřejmě proto jej policisté obvinili z pokusu o podvod, nikoli z úplatkářství, u kterého by museli prokázat například to, pro koho by případný úplatek měl být.
Bradáčová se k právní kvalifikaci vyjádřit odmítla. V pondělí ale uvedla, že v minulém týdnu proběhl procesní úkon, který případ významně posunul. Podle deníku E15 získala policie svědectví bývalého diplomata USA v Bosně a Hercegovině a pozdějšího poradce firmy Steyr Victora Jackoviche, jenž údajně vypovídal obdobně jako Szücs a který se prý stejně jako on účastnil dvou schůzek s Dalíkem v Praze a Brně.
Spekulovalo se také o tom, že výslech provedli rakouští policisté. Mluvčí vídeňského protikorupčního státního zastupitelství Erich Mayer však řekl, že nemá informace o tom, že by rakouští vyšetřovatelé v poslední době v souvislosti s vyšetřováním kauzy někoho vyslýchali a tuto výpověď zasílali českým kolegům.