Koncipient Ladislav Veselý z advokátní kanceláře spoluvlastněné exministrem Pavlem Němcem, který před dvěma lety údajně chtěl nechat sledovat ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), nebude potrestán. Pomalé úřady vyšetřování postupně zastavily, napsala v pátek Mladá fronta Dnes (MfD).
Veselý si sledování Pospíšila, Němcova nástupce v čele resortu spravedlnosti, podle deníku objednával v srpnu 2010. Podle svědectví tehdy přinesl soukromému detektivovi podrobný přehled, kde se ministr vyskytuje a jaké má zvyky, aby bylo jednodušší ho sledovat. Informace mohly pocházet od ministrovy ochranky. Podle televize Prima Veselý nabízel za sledování ministra 30 tisíc korun. Veselý informace popřel a od věci se distancoval i exministr Němec.
Policejní inspekce, která věc vyšetřovala kvůli podezření, že Veselému předal informace z Pospíšilova soukromí někdo z policie, případ odložila. Úřad pro ochranu osobních údajů nestihl přestupek v zákonné lhůtě projednat, napsala MfD. A kárnou žalobu, kterou Pospíšil na Veselého podal u advokátní komory, ministr sám stáhl. "S ohledem na některé nestandardní kroky jsem neměl důvěru v nestrannost kárného senátu," řekl deníku Pospíšil.
Veselý tak podle webu advokátní komory stále pracuje jako koncipient v kanceláři Pavla Němce, napsala MfD.
V létě 2010 Pospíšil podnikl několik kroků, kterými omezil spolupráci svého úřadu s advokátní kanceláří Němec, Bláha a Navrátilová. Zrušen byl například tendr na provozování elektronického systému domácího vězení, který vyhlásila předchozí ministryně Daniela Kovářová. Pravidla tendru se podle Pospíšila měnila v neprospěch státu a do řízení vstoupila Němcova advokátní kancelář. Premiér Petr Nečas tehdy prohlásil, že ministerstvo je potřeba "odněmcovat". Exministr Němec to označil za osobní mstu.