Zajistěte vrata. Razie proti práci načerno pokračuje

Domácí
12. 10. 2010 17:19
Úředníci kontrolovali pasy a povolení k pobytu a k práci zaměstnancům továren na Berounsku.
Úředníci kontrolovali pasy a povolení k pobytu a k práci zaměstnancům továren na Berounsku.

Rovnou z dalšího neúspěšného jednání s odboráři dorazil v úterý před osmou hodinou ranní ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek do Berouna. Na tamním úřadu práce ho zasvětili do přípravy na přepadovou kontrolu jedné z firem. Do konce měsíce je podobných akcí naplánováno ještě kolem 70.

"Tady a tady bude nutné zajistit zadní vrata, protože ze zkušenosti víme, že často slouží jako úniková cesta," vysvětluje muž v černé uniformě a přitom ukazuje na letecký snímek jakéhosi oploceného areálu. Není to scénka z akčního filmu, ale z ranní schůzky na berounském úřadu práce.

Úřad se spolu s celníky, cizineckou policií a krajskou správou sociálního zabezpečení domlouval na detailech razie v jedné z nedalekých firem. Cílem bylo zjistit, jestli v podniku nejsou zaměstnáváni lidé načerno, bez pracovního povolení či povolení k pobytu, popřípadě lidé pobírající podporu v nezaměstnanosti.

Firma zabývající se balením a expedicí zboží byla vytipována na základě informací o tom, že tam pracuje 20 cizinců. Podnik má přitom nahlášené jen dva Ukrajince.

Jako Dachau

Kolona aut v předem pevně stanoveném pořadí dorazí do areálu firmy kolem deváté hodiny ranní. Policie a celníci se rychle obsadili strategická místa, aby zamezili případným útěkům. "Ale je to tu moc rozlehlé, to se ani nedá uhlídat," stěžuje si jedna celnice. Její vedoucí jde mezitím požádat jednatele firmy o seznam všech zaměstnanců.

Cílem razie bylo zjistit, jestli v podniku nejsou zaměstnáváni lidé načerno, bez pracovního povolení či povolení k pobytu.

Poté se "delegace" přesouvá do rozlehlých továrních hal plných krmiva pro zvířata. "Celní správa, vaše doklady, prosím," nařizuje jeden z celníků nekompromisním hlasem. Cizinci jsou odváděni ven před haly, kde jim úředníci zkontrolují pas a povolení k pobytu a k práci. "Vypadá to tu jako v Dachau," podotkne jeden z přihlížejících směrem ke skupince asi 40 pracovníků v oranžových vestách, kterým nezbývá než čekat, až dostanou doklady zpátky.

Mezi nimi jsou i bratři Ctvetili (23) a Marijan (20) z Bulharska. Do firmy prý nastoupili teprve včera. "V Bulharsku já mám žena a dceruška. Sem pro práce," svěřuje se starší z bratrů. A mladší doplňuje: "Práce dobrý. Peníze taky dobrý." Jako občané ze země EU nepotřebují žádné speciální povolení. Znejistí proto jen tehdy, když nerozumějí, že si mají přinést pas. Ale i tam je všechno v pořádku. Pochybil však jejich zaměstnavatel, když do dne jejich nástupu do zaměstnání o tom neinformoval berounský pracovní úřad.

Čtyřiadvacetiletá Sylvie na rozdíl od usměvavých černovlasých bratrů potřebuje jak povolení k pobytu, tak pracovní povolení i doklad o zdravotním pojištění. Původem je totiž z Ukrajiny, vztahují se na ni tedy nařízení o pobytu třetích osob (to znamená ze zemí mimo EU). Ve firmě pracuje už druhý měsíc. "Přijela jsem před dvěma lety. Kvůli práci. Tip jsem dostala od kamarádek," vypráví, zatímco balí čaje do krabic. I ona má vše v pořádku.

S tužkou a bločkem

Doklady kontrolují dvě ženy v uniformách cizinecké policie. Pěkně po staromilsku si do bloku ručně opisují údaje z cestovních pasů, které předávají kolegovi z berounského pracáku. "Počítač urguju už několik let. Teď kvůli úsporným opatřením na něj můžu rovnou zapomenout," stýská si policistka.

Při kontrole na ranní směně bylo v podniku 43 cizinců ze třetích zemí.

Při kontrole na ranní směně bylo v podniku 43 cizinců ze třetích zemí (Ukrajina, Moldavsko) . Pracovní povolení 32 z nich vystavil pražský úřad práce, ale vydávat ho mají úřady v místě zaměstnání. "Je to v rozporu se zákonem o zaměstnanosti, narušují tak trh práce na okrese a zdejší úřad nad tím nemá kontrolu," poznamenala úřednice z berounského úřadu práce Jiřina Nováková.

Sedm cizinců mělo navíc místo pracovního povolení živnostenský list. "Přitom vykonávají manuální práci, žádnou podnikatelskou činnost," poukazuje Nováková na praxi, jak obejít rozhodnutí o neudělení pracovního povolení.

Cizinecká policie rozdala tři pokuty po čtyřech tisících korunách. Cizinci se provinili tím, že v pase měli uvedeno jako místo pobytu Chomutov, ale pobývají v ubytovně na Hořovicku.

KONTROLY PRÁCE

Cílem kontrol je zejména odhalení nelegální práce, vyplácení mzdy nižší, než je zaručená mzda, neplacení sociálního a zdravotního pojištění. Kontroly jsou zaměřeny na obory stavebnictví, pohostinství a cestovní ruch. K nejčastějším prohřeškům patří přítomnost pracovníků, kteří nejsou v evidenci České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), nesplněná ohlašovací povinnost vůči ČSSZ, úřadu práce nebo jinému orgánu a porušení předpisů o mzdě: vyplácená je nižší mzda než mzda zaručená, případně je špatně vypočtená mzda s ohledem na příplatky za práci o svátcích atp. Zjištěny byly také nesrovnalosti v dokladech cizinců.

Další čtení

Hasiči evakuují obyvatele ze zaplavené čtvrti Chomoutov, 16. září 2024, Olomouc.

Hasičský zásah roku: Povodně. A Hasič roku za záchranu chlapce, co vypadl z okna

Domácí
25. 4. 2025

Na Písecku bylo zemětřesení 3,2 stupně. Dunělo a zneklidnilo zvířata

Domácí
24. 4. 2025
ilustrační foto

Špilberk otevřel tajnou kapli. Nacisté ji užívali jako vězení i kapli kultu Hitlera

Domácí
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ