Trable s pojistným
Zákonodárcům chybí 30 milionů na odvody, u Kalouska narazili
17.02.2011 06:30 Původní zpráva Aktualizováno 17.02. 09:59
V parlamentním rozpočtu chybí na letošní rok téměř 30 milionů korun na povinné odvody za poslance a senátory na zdravotní a sociální pojištění. Sněmovna ani Senát zatím netuší, kde chybějící peníze vezmou. A ministr financí žádné extra prostředky neposkytne.
Zákonodárci se chtěli zalíbit voličům a být solidární, proto si snížili platy a zdanili poslanecké náhrady. Důsledky zdá se dohlédl jen málokterý z nich, a tak dnes brečí nad (ne)výdělkem. Sami přišli o desítky tisíc korun měsíčně a navíc zvedli mzdové náklady parlamentu o téměř 30 milionů korun.
Protože se náhrady na bydlení, dopravu a prezentaci začaly započítávat do platu, vyskočila superhrubá mzda o desítky tisíc, a tak stouply i částky na zdravotní a sociální pojištění, které musí parlament za zákonodárce odvádět.
U jednoho z poslanců, který si nepřál být jmenován, narostla suberhrubá mzda oproti loňsku o 32 tisíc korun. Sněmovna tak za něj na pojistném zaplatí každý měsíc o zhruba 9 180 korun více než loni. Dolní komoře parlamentu tak letos narostou náklady o 18 milionů, Senátu o 11 milionů. Při sestavování rozpočtu se však na tyto částky jaksi zapomnělo, a tak si teď obě komory parlamentu lámou hlavu, kde je vzít.
Kde vzít, a nekrást?
„V tuto chvíli, na začátku roku, nelze přesně odhadnout, jak se bude celkové čerpání rozpočtu během dalších měsíců vyvíjet, takže se k celé záležitosti vrátíme v polovině roku. Potom uvidíme, zda schodek zvládneme pokrýt z vlastních zdrojů, nebo jestli bude nutné hledat jiné řešení," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ tiskový mluvčí Poslanecké sněmovny Roman Žamboch.
O nic moudřejší nejsou ani v Senátu. „Budeme to řešit v druhém pololetí tohoto roku na základě aktuálního vývoje čerpání rozpočtu," vzkázala tisková tajemnice Senátu Pavlína Heřmánková. Podle ní Senát na hrozící díru v rozpočtu upozorňoval rozpočtový výbor sněmovny. Jeden z jeho členů Michal Doktor (ODS) si však na žádné varování nevzpomíná.
Doktor nevěří, že Parlamentu může skutečně chybět téměř 30 milionů korun. Podle něj to je účetní hra. „Postrádá to logiku. Ten pytlík peněz je pořád stejný, jen ty peníze, co dříve poslanci dostávali, se teď mají odvádět," argumentuje poslanec.
V případě, že se peníze z parlamentního rozpočtu ušetřit nepodaří, což je podle hlasů ze sněmovny i Senátu velice pravděpodobné, budou se muset obě komory parlamentu obrátit na ministerstvo financí.
Kalousek: Je to na výborech
Šéf resortu Miroslav Kalousek však další peníze ze statní rozpočtu jen tak nedá. "Rozpočet Poslanecké sněmovny i Senátu spadá do takzvané kapitoly zvláštní priority, kde rozhodující pravomoc nemá vláda, ale příslušný orgán sněmovny, popřípadě Senátu. Rozhodnout tedy musejí oni," vzkazuje zákonodárcům ministr. Jinými slovy, parlament si bude muset poradit sám, jinde se kvůli němu škrtat nebude.
Předseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Pavel Suchánek (ODS) upozorňuje, že chybějících téměř 30 milionů korun parlament ale nikde schované nemá. "Ministerstvo financí se bude muset podrobněji podívat a sáhnout do kapitol, ze kterých se brát přeci jen může," namítá. Sám však nápad, kde brát a nekrást, nemá. Zatím pověřil sněmovního kancléře, aby o situaci informoval ministerstvo financí. "Budeme muset přijmout nějaké rozpočtové opatření," plánuje. Jisté je podle něj jedno: na platy zákonodárců se sahat nebude. Aspoň prozatím.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.