Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) varoval před budováním zdí mezi různými kulturami. Na odborné konferenci o mezikulturním dialogu a roli médií v něm Zaorálek prohlásil, že jen díky vzájemnému setkávání různých pohledů na svět a tradic jsou odlišné kultury stále živé a vyvíjejí se.
"Různé kultury zůstávají naživu jen díky mezikulturnímu dialogu, jinak se stanou mrtvými," řekl šéf české diplomacie na úvod konference, které se účastní odborníci z Evropy i muslimských zemí. "Naše kultura existuje jen díky tomu, že existují jiné kultury a společně nás všechny obohacují," dodal Zaorálek.
Šéf diplomacie dosluhující české vlády dodal, že navzdory pesimistickým scénářům o nevyhnutelném střetu civilizací věří v univerzálnost lidských hodnot. Vymezil se také vůči negativnímu hodnocení takzvaně "postpravdivé" éry, v níž se společnost nachází. "Pro mne to znamená, že nejsme vězni jedné nezpochybnitelné pravdy. Že naše různé pravdy se stávají předmětem kritického hodnocení a jsou ve vzájemném dialogu," uvedl Zaorálek.
Společně se Zaorálkem v zahajovacím panelu usedl také egyptský velvyslanec v Česku Abdar Rahmán Saláhaddín. Egyptský diplomat se ve svém projevu zaměřil na roli médií a komunikačních technologií ve vytváření obrazu o jednotlivých civilizacích a národech. Saláhaddín upozornil na zneužívání sociálních sítí k šíření nenávisti, netolerance a násilí. "Kde je hranice svobody projevu a výzvami k zabíjení?" zamýšlel se velvyslanec. Upozornil také na to, že on-line média znásobují šanci politiků zneužít výzvy k násilí a nenávisti.
Černínský palác se stal dějištěm mezinárodní konference k mezikulturnímu dialogu podruhé. Odborníci z řad akademiků, mediální sféry i diplomacie se ve třech panelech zaměřují mimo jiné na roli médií při utváření postojů mezi lidmi z odlišných kultur nebo roli médií při šíření desinformací a radikalizace ve společnosti.