Názor ministra
Zaorálek: Nástup Trumpa nezmění vztahy USA k NATO a Rusku
06.12.2016 18:20
Přístup Spojených států k NATO a Rusku se v lednu s nástupem prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu zásadním způsobem nezmění, myslí si český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Řekl to na okraj nynějšího jednání šéfů aliančních diplomacií, které je poslední podobnou schůzkou pro stávajícího amerického ministra Johna Kerryho.
Vztahy mezi USA a Severoatlantickou aliancí na jedné a Ruskem na druhé straně ochladly především v důsledku ukrajinské krize. NATO nyní posiluje ochranu zemí na svém východním křídle. O vztazích s Ruskem mají dnes ministři zahraničí aliance v neformální atmosféře diskutovat u večeře, podle diplomatů se čeká právě Kerryho vystoupení.
Evropské spojence v NATO nový prezident Trump znejistil některými výroky především ve své předvolební kampani, kdy signalizoval ochotu k dohodě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V přímém rozporu s ujišťováním stávající administrativy Baracka Obamy zároveň Trump naznačil, že by USA nemusely případně splnit své spojenecké závazky vůči těm státům, které na svou obranu vydávají jen málo peněz. Evropští spojenci výtky z Washingtonu na své nízké vojenské výdaje slyší pravidelně a po summitu ve Walesu pomalu situaci mění, dosud nikdy však USA tuto věc byť neoficiálně nespojovaly se svou ochotou přispět v případě potřeby pomocí.
Zaorálek v úterý ale připomněl Trumpovo rozhodnutí svěřit funkci ministra obrany Jamesi Mattisovi. "Má tady v alianci velmi dobrou pověst," připomněl. Mattis několik let vedl velitelství NATO pro transformaci v americkém Norfolku a s prací organizace je dobře obeznámený. Volba tohoto generála je podle Zaorálka potvrzením, že aliance a Spojené státy v ní se budou dál řídit stejnými principy jako dosud.
"Já nečekám, že by se něco dramaticky měnilo. Jakkoli vím, že se o tom hodně debatuje," poznamenal český ministr.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvítal zklidnění ruského vyjadřování, kdy Moskva začala dávat najevo ochotu k větší spolupráci poté, co se Trump prezidentem stane. "Méně agresivní rétorika je první krok k lepšímu dialogu. Ale zároveň - slova se počítají, ale činy platí ještě víc," podotkl.
NATO proto podle Stoltenberga bude dál v souvislosti s Ruskem pokračovat jak v posilování svých obranných schopností, tak v udržování otevřených diplomatických komunikačních kanálů. Základním nástrojem pro dialog mezi Moskvou a aliancí je Rada NATO-Rusko, o jejímž dalším jednání na diplomatické úrovni se nyní obě strany domlouvají.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.