Zaorálek se musí omluvit Rittigovi, nařídil soud

Domácí
17. 3. 2014 14:30
Podnikatel Ivo Rittig.
Podnikatel Ivo Rittig.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se má osobním dopisem omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi za to, že jej spojil se zlatem a penězi nalezenými při policejní razii. Za to, že ho na půdě sněmovny nazval "lupičem", se však omlouvat nemusí. Rozhodl o tom pražský městský soud, který Rittigovi nepřiznal právo na veřejnou omluvu ani požadované odškodné 100 tisíc korun. Rozsudek není pravomocný.

"Vzhledem k minulosti žalobce (Rittiga) i některým jeho současným kauzám má soud v kontextu judikatury Evropského soudu pro lidská práva za to, že žalovaný (Zaorálek) realizoval své právo na svobodu projevu," odůvodnila soudkyně Veronika Křesťanová, proč tři ze čtyř lobbistových požadavků zamítla. Vzhledem k tomu, že Zaorálek tak byl ve sporu úspěšnější, mu má Rittig navíc zaplatit část nákladů řízení ve výši 18 tisíc korun.

Zaorálek Rittiga loni v červnu na schůzi sněmovny spojil s miliony a zlatem, které zabavila policie při razii na Úřadu vlády a dalších místech v souvislosti s kauzami tehdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové (dnes Nečasové). Mimo jiné prohlásil, že "v této zemi si prostě všichni lidé šuškají, že pánové Rittig, (Roman) Janoušek a další jsou lupiči". Kritizoval to, že tito "lidé, kteří mají pověst jako Al Capone, komunikovali s Úřadem vlády".

Při prohlídkách bytů a nebytových prostor, které se uskutečnily i u Rittiga a Janouška, policisté zajistili 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. Z protokolů čtených u soudu nicméně vyplynulo, že u samotného Rittiga žádnou hotovost ani drahé kovy nenašli. Proto také soudkyně Křesťanová označila tuto část Zaorálkových výroků za nepravdivou.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.Rittig ani Zaorálek si rozsudek nepřišli vyslechnout osobně. Jejich právní zástupci se před novináři oba označili za vítěze sporu. O tom, jestli budou na přání klientů podávat odvolání, nechtěli předem spekulovat.

Zaorálkův právník Petr Topinka odhadl, že politik se spíše odvolá, protože již dříve avizoval, že Rittigovi se rozhodně omlouvat nehodlá. V takovém případě by se lobbistovou žalobou musel zabývat ještě pražský vrchní soud.

Rittigův právník Vladislav Jirka okomentoval výsledek sporu jako úspěšný z toho hlediska, že soud vyhodnotil žalobu jako oprávněnou. Přiznání či odmítnutí finanční satisfakce nepokládá za podstatné.

Topinka u soudu prohlásil, že Rittig se podáním této žaloby na ochranu osobnosti pravděpodobně ve skutečnosti snažil dostat k některým informacím, které nyní může použít v rámci svého trestního stíhání. Jirka to odmítl. "Neumím si představit, k jakým informacím by se měl takto dostat. V tom spise v podstatě není nic, co by bylo takto použitelného," řekl.

Obviněný Rittig

Rittigovo jméno se objevilo v linii policejního prověřování, která sleduje napojení podnikatelských struktur na pražskou politiku a magistrátní finance. Rittiga, Janouška, kontroverzního komunálního politika Tomáše Hrdličku a také někdejšího magistrátního úředníka Jiřího Tomana policie podezírá z ovlivňování veřejných zakázek, praní špinavých peněz a účasti na organizovaném zločinu.

Nedávno byl Rittig obviněn v kauze dodávky jízdenek pro pražský dopravní podnik a společně s Nagyovou také v kauze údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby. Stíhán je na svobodě.

Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler, ČTK , Doležal Michal

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ