Reakce
Zaorálek: Útok USA tomahawky vypadá jako úder do zubů
07.04.2017 12:24
Americký útok v Sýrii je snahou ukázat, že nikomu neprojde použití zbraní hromadného ničení. Jediná cesta k míru v zemi ale vede přes jednací stůl, řekl v pátek novinářům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Uvedl také, že česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi nyní bude na místě sbírat informace o situaci, které poté předá Česku, Německu i USA. Velvyslankyně bude ve své činnosti pokračovat, podle ministra mají její informace cenu.
"Připustit, že se budou používat zbraně chemické, biologické nebo, nedej bůh, jaderné, je strašná představa. Rozumím tomu, že je jasná snaha dát najevo, že tohle je něco, co se bude trestat. Útok těmi tomahawky vypadá jako úder do zubů," řekl Zaorálek.
Vyjádřil přesvědčení, že USA měly dost důkazů k tomu, aby útok provedly. Česko podle něj také nemá žádné informace o tom, že by Spojené státy útok připravovaly předem.
Zároveň ale upozornil na to, že pouze vojensky se konflikt v Sýrii vyřešit nedá. "Bez toho, že se najde dohoda mezi těmi, kdo vstupují do toho konfliktu, se z toho nevymotáme. Je to kruh násilí, který trvá už šest let a bez aktérů, jako je Rusko, Írán, Turecko, bez angažmá Spojených států a já bych si přál také angažmá Evropské unie, nejsme schopni najít uklidnění," uvedl ministr.
"Zbraně a použití vojenské síly nás samo o sobě nepřivede k výsledku," řekl. Potvrzují to podle něj zkušenosti z konfliktů v posledních 15 letech. "Pokud bychom pokračovali čistě používáním vojenské síly, tak budeme pouze pokračovat v konfliktu, který neskončí. Je tam příliš mnoho aktérů, příliš mnoho zbraní, příliš mnoho investováno, příliš mnoho zahraničních bojovníků," řekl Zaorálek.
Uvedl také, že česká velvyslankyně předá informace o aktuální situaci v Sýrii nejen v Černínském paláci, ale také spojencům v Berlíně a ve Washingtonu, kteří o ně projevili zájem. O možnosti jejího stažení z Damašku nechtěl mluvit. "Ona tím, že je v místě a není tam sama, má možnost získávat informace, které mají cenu pro nás a pro spojence, a v tom budeme pokračovat," řekl. Česká ambasáda v Damašku je posledním z velvyslanectví zemí Evropské unie, které po vypuknutí občanské války v Sýrii stále funguje.
Nechtěl se také vyjadřovat k tomu, zda je pro Česko možná budoucnost Sýrie s pokračujícím prezidentem Bašárem Asadem. "Naší rolí je uspořádat cestu k volbám, ve kterých budou mít Syřané možnost si zvolit regulérně svého představitele. A neměli bychom jim do toho kecat," uvedl.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.