Zaorálek: V4 se nesmí stát nástrojem proti Evropě

Domácí
20. 7. 2017 17:32
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek věří, že si Polsko přes současný spor o jeho justiční reformu zachová nejdůležitější demokratické hodnoty. Visegrádská skupina (V4) se pak nesmí stát nástrojem proti Evropě, řekl v rozhovoru při příležitosti své návštěvy Vídně. Česká republika se podle Zaorálka uvnitř V4 pokouší působit jako prostředník a chce pomoci udržet tuto "rodinu" pohromadě.

Zaorálek je přesvědčen, že Polsko nynější konflikt s Evropskou komisí kvůli sporné justiční reformě urovná. "Doufám, že Polsko tuto diskusi vyřeší a zachová nejdůležitější demokratické hodnoty," prohlásil šéf Černínského paláce.

Přes často kritizované údajně autokratické tendence v Polsku a Maďarsku Zaorálek trvá ministr na společném vystupování s těmito státy v rámci V4. "Cítím svou povinnost udržet komunikační kanály otevřené," prohlásil. Dodal, že V4 byla myšlenkou Václava Havla s cílem "ukázat, že v regionu můžeme spolupracovat, nedokážu si představit, že tuto myšlenku opustíme", dodal Zaorálek.

Zároveň se český ministr zahraničí vyslovil proti jakékoli fragmentaci a polarizaci uvnitř Evropské unie. "Vytvářet v EU různé póly je nebezpečné," varoval Zaorálek. Varoval, že skupina nesmí být používána jako "nástroj proti Evropě". Jedinou možnou úlohou je podle něj podílet se na evropském projektu. "Česko nikdy nepřipustí, aby se stalo nástrojem proti EU," zdůraznil.

Uvnitř visegrádské skupiny by pak podle Zaorálka měla Praha hrát roli prostředníka. "Snažíme se moderovat a pomáhat udržet celou tuto rodinu pohromadě," řekl český ministr.

Uvnitř V4 je podle něj mnoho témat, na nichž se dá spolupracovat. Zmínil například nutnost překonání nerovností v oblastech, v nichž se státy z východu EU cítí být zeměmi druhé kategorie, jako je dvojí kvalita potravin. "Tady máme pocit, že my Češi jsme něco jako odpadkový koš," řekl Zaorálek.

Česká republika se chce podle Zaorálka podílet na utváření nové Evropské unie, která bude na příští krize lépe připravena, než tomu bylo naposledy při finanční a migrační krizi. K tomu je však prý důležité překonat příkopy a rozdíly uvnitř EU například mezi zadluženými státy jihu a věřiteli na severu nebo mezi východem a západem.

Zaorálek rovněž poznamenal, že pokud Evropská unie přežije tento volební rok, vyjde z něj posílena. Poukázal tak na to, že po volbách v Nizozemsku či Francii čekají na podzim parlamentní volby kromě Německa právě i Českou republiku a Rakousko.

Autor: ČTK , APAFoto: ČTK , Kamaryt Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ