Zaorálek: Výslechové metody USA nemohu akceptovat

Domácí
12. 12. 2014 13:49
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Metody CIA při výsleších podezřelých z terorismu jsou neakceptovatelné bez ohledu na okolnosti, prohlásil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek prostřednictvím svého mluvčího v reakci na zprávu vyšetřovacího výboru amerického Senátu o brutálních výslechových praktikách tajné služby. Česko se v minulosti podle světových nevládních organizací na tajném programu CIA podílelo tím, že poskytlo letiště k přeletům.

"Vyšetřovací metody, které CIA používala při výsleších osob podezřelých z terorismu a které šly za hranu zákona, samozřejmě nemohu akceptovat," uvedl Zaorálek. Mimořádné okolnosti, za kterých američtí agenti brutálně nakládali s vězni a mučili je, nemohou podle šéfa české diplomacie užití těchto praktik ospravedlnit.

"Vnímám sice, že k nim docházelo za mimořádných okolností, ale ani mimořádné okolnosti neomlouvají porušování zákona. Důsledné dodržování lidských práv, mezinárodního práva a konvencí je totiž zdrojem naší síly na mezinárodní scéně i v boji proti radikálním ideologiím a extremismu," citoval šéfa české diplomacie jeho mluvčí David Frous.

Podle zprávy zveřejněné v úterý sahala CIA k tvrdému fyzickému a psychickému nátlaku za vlády George Bushe mladšího po teroristických útocích z 11. září. Někdejší vedení tajné služby tyto metody v reakci na zprávu hájilo s tím, že pomohly v dopadení nebezpečných teroristů či zmaření možných útoků. Prezident Barack Obama, který brutální praktiky v roce 2009 zakázal, se od metod CIA po publikování zprávy distancoval.

Zaorálek ocenil zveřejnění zprávy výboru amerického Senátu, které podle něj "potvrzuje v první řadě vyspělost demokracie Spojených států amerických a jejich schopnost přiznat vlastní chyby".

Česko bylo podle Amnesty International (AI) a dalších nevládních organizací či amerických médií v době Bushovy vlády zapojeno do transferu vězňů CIA tím, že poskytlo některá svá letiště k mezipřistáním. Stroje mířící do zemí, kde byly tajné věznice, na českém území doplňovaly palivo. Podle listu The New York Times odletělo v létě 2003 z Prahy do Uzbekistánu nejméně jedno letadlo s lidmi zadržovanými CIA. Podle AI zase v témže roce přistál v Praze letoun při zpáteční cestě po převozu nezákonně drženého Jemence do věznice CIA v Afghánistánu. Tehdejší představitelé české vlády však podobnou spolupráci nepotvrdili.

Zpráva amerického Senátu vyvolala tento týden ve světě řadu kritických reakcí, praktiky CIA odsoudili i američtí spojenci jako Německo či Turecko. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák prohlásil, že o používání "neakceptovatelných výslechových metod" se vědělo již dříve a publikování zprávy je podle něj signálem, že se USA od těchto praktik distancují.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ