Kontroverzní sKarty by podle sněmovny neměly sloužit jako identifikační průkaz pro lidi pobírající sociální dávky a pro zdravotně postižené. Dolní komora také žádá o to, aby ministerstvo práce a sociálních věcí pozastavilo vydávání karet do doby, než budou legislativní úpravy projektu.
Doporučující usnesení prosadila opozice navzdory nesouhlasu ministryně Ludmily Müllerové (TOP 09).
Poslanci naopak neodsouhlasili výzvu, aby vláda odstoupila od rozvoje projektu a sKarty zrušila. Neprošlo ani usnesení, v němž by sněmovna uvedla, že projekt pokládá za nesmyslný.
Ministerstvo práce v novém návrhu ohledně sKaret předpokládá, že by to byl povinný identifikační průkaz. Platební funkce karet by byla dobrovolná.
Pevně věříme, že když to Sněmovna odhlasovala, že se to promítne do legislativy, kterou MPSV připravuje," řekla novinářům předkladatelka přijatých usnesení Kateřina Klasnová (VV).
Projekt sKaret kritizovala opozice i někteří koaliční poslanci. Müllerová jej naopak hájila. Uvedla mimo jiné, že musí postupovat podle platné legislativy a smlouvy, kterou má ministerstvo na vydávání karet uzavřenu s Českou spořitelnou.
Ať se karty zruší, nebo jsou dobrovolné padalo v diskuzi
Opoziční poslanci zpochybňovali hlavně smysl sKarty. Podle Romana Sklenáka (ČSSD) nikomu nic nepřináší, zřejmě prý už ani spořitelně. "Karty nikdo nechce, všichni je kritizují. Nikdo pro ně plakat nebude," uvedl. Podle Klasnové se zdá, že se nyní hledá jen nová náplň pro sKarty.
Poslankyně ODS Lenka Kohoutová zdůraznila, že karty měly být od počátku dobrovolné a měly sloužit proti zneužívání některých sociálních dávek, což se neděje. "Kdyby se toho ministerstvo drželo, systém by neměl nálepku nepovedený a zpackaný," uvedla.
Ministerstvo podle Kohoutové musí vysvětlit, proč má karta sloužit jako identifikátor, který má vydávat spořitelna, kdy jiná data, než jsou v občanském průkazu, úřady nepotřebují.
Müllerovou její slova prý překvapila. Kohoutová podle ministryně byla u jednání, na nichž se dohodlo, že karta bude identifikátorem. Opoziční poslanci zase poukazovali na to, že poslankyně ODS byla zpravodajkou nyní platné legislativy o sKartách.
Ministryně zdůraznila, že karty se vydávají v souladu se zákonem, připustila ale, že jsou v něm mezery a nedostatky. Snaží se je prý vyřešit ve prospěch klientů.
Projekt sKaret odstartoval pod vedením někdejšího ministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Drábek postup opět hájil. Výběrové řízení na provozovatele projektu bylo podle něho průhledné a smlouva se spořitelnou byla uzavřena v době, když už zákony platily. Systém ale kritizuje i rada postižených a odbory. Výhrady měl ombudsman a ochránci dat.