Zelení dají vládě zelenou, komunisti ji nepodpoří
05.06.2009 11:53 Aktualizováno 05.06. 10:45
Všichni čtyři poslanci Strany zelených v neděli dají důvěru úřednické vládě premiéra Jana Fischera. Po snídani s předsedou kabinetu to novinářům řekl šéf strany Martin Bursík s tím, že zelení budou kriticky sledovat především následnou vládní podporu kultury. Komunisti naopak oznámili, že Fischerovu vládu nepodpoří.
"Máme za to, že nový ministr kultury při přípravě programového prohlášení se za kulturní frontu skutečně nebil. Pozice je velmi slabá," podotkl šéf zelených Bursík.
Důležitou zprávou podle něj je, že Fischer připustil chybu s podpisem dopisu připraveným ministerstvem průmyslu a obchodu o prolomení těžebních limitů. "Vláda nebude do října rozhodovat o územně ekologických limitech, nebude se k tomu vyjadřovat. Tudíž mohou být občané Ústeckého kraje v klidu," poznamenal Bursík.
Zelení ve čtvrtek ostře reagovali na dopis s Fischerovým podpisem, který odpovídal na žádost litvínovského zastupitelstva o ujištění, že vláda neplánuje prolomení územních limitů těžby uhlí, a nesouhlas Litvínova s návrhem státní energetické koncepce. Litvínovští se proti prolomení limitů vyslovili v roce 2006. Premiérovo okolí na kritiku zelených reagovalo poukazem na programové prohlášení vlády, v němž je včleněno zachování limitů.
Podle Bursíka však není možné, aby v otázkách energetiky, dopravy či územních limitů podklady připravovala jen ministerstva průmyslu či dopravy. "Svoji roli také hraje ministerstvo životního prostředí," podotkl politik, který právě tento úřad v minulé vládě vedl.
K TÉMATU: Fischerův program: stěžejní bude školství a výzkum
Vláda má program, teď předstoupí před sněmovnu
Komunisti řeknou ne
Komunisti se rozhodli hlasovat v neprospěch Fischerovy vlády. Dnes o tom rozhodl jejich výkonný výbor s odůvodněním, že kabinet prý bude pokračovat v politice předchozí koaliční vlády ODS, KDU-ČSL a Strany zelených.
Komunisti kritizují rozhodnutí vlády neotvírat politicky sporná témata. Podle nich to znamená, že kabinet neustoupí od projektů, které zahájila vláda Mirka Topolánka, a bude podporovat bohatší vrstvy, škrtat v sociálních výdajích a prodávat státní majetek.
KSČM rovněž vadí, že Fischerův kabinet konkrétně nepopisuje, jak bude vystupovat proti extremistickým hnutím. Výkonný výbor strany tvrdí, že jsou tolerovány akce ultrapravicových subjektů a naopak perzekvovány levicové organizace, včetně komunistů.
Vedení KSČM vadí i sám vznik vlády, kdy ODS, ČSSD a Strana zelených vybrali ministry kabinetu a Fischer si nemohl svůj tým sestavit sám. Komunisti také útočí na sociální demokracii, která podle nich svým podílem na sestavení vlády podpořila českou pravici.
Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.