Zelení mění pravidla. Vedení nechce být v područí rady
06.12.2009 09:00
Nedělní program sjezdu zelených může být bouřlivější než sobotní volba předsednictva strany. Na pořadu je totiž změna stanov. Pokud ji zelení schválí, zmenší vliv republikové rady, která v minulosti dokázala vedení strany značně potrápit. Části delegátů se to nelíbí.
Dvoukolejnost Strany zelených by dnes měla skončit. Návrh nových stanov, které budou zelení na sjezdu schvalovat, totiž jasněji vymezuje kompetence Republikové rady, širokého orgánu, který se v minulosti snažil řídit stranu, poslance i ministry zvolené za zelené.
FOTOGALERII ZE SJEZDU SZ NAJDETE ZDE
Patrně nejvýraznější navržená změna se týká možnosti svolávat Republikovou radu k jednání. Nově by mělo právo svolat radu předsednictvo Strany zelených, zatímco dosud ji svolávalo vedení Republikové rady, kdykoliv se mu zachtělo. „Mělo by být zrušeno formální předsednictvo Republikové rady, existovalo by vždy jen jakési její pracovní vedení," vysvětluje v sobotu znovu potvrzený místopředseda zelených Martin Ander.
V době, kdy zelenými cloumaly vnitrostranické půtky, bylo vedení rady v rukou lidí nespokojených s tehdejším předsedou SZ Martinem Bursíkem a jeho způsobem vedení. Ti svolávali radu velmi často a zvali si „na kobereček" Bursíka i poslance a ministry v očekávání, že budou plnit jejich představy.
Ander považuje v novele stanov za nejdůležitější nová pravidla pro volbu členů rady: nyní by je měly volit krajské organizace. Dosud kraje dosazovaly do Republikové rady pouze dvacet členů, zbylých osmadvacet jich volil sjezd. „A kromě toho bylo navrženo dalších čtyřicet změn, z nichž osmadvacet je vysloveně technických," říká Ander.
Po stanovách Stropnický
Dá se předpokládat, že návrh stanov vzbudí velkou diskusi. „Pouze krajové uspořádání Republikové rady mi připadá jako feudální systém. A to, že radu mohlo svolávat pouze předsednictvo strany, je nedemokratické," myslí si například delegát Jan Šlechta který v sobotu neúspěšně kandidoval na místopředsedu strany a na minulém sjezdu proslul svým opileckým příspěvkem. I když jeho názor sdílí početnější skupina delegátů, převážit nad příznivci novely by podle rozložení sil na sjezdu neměli. „Ale debata kolem toho určitě bude," je si vědom Ander.
Po stanovách mají zelení v neděli na programu už jen bod „různé". Zatím je jasné, že se v něm dostane ke slovu i neúspěšný kandidát na předsedu SZ Matěj Stropnický. Chce představit delegátům sjezdu svou vizi Strany zelených, kterou nazval „Manifest Zelení 2010: Demokratizace trhu". „Doufám, že to přijde na řadu, pokud tu tedy ještě někdo zůstane," řekl Stropnický.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.