Strana zelených připravila zákon o přímé volbě prezidenta. Oproti starším návrhům se liší tím, že o změně ústavy by rozhodli lidé v referendu. Šance na úspěch jsou ovšem nejasné. Ve sněmovně už leží zákon o přímé volbě z dílny ČSSD.
Zelení chtějí být za každou cenu originální. Opět to prokázali, když představili svůj návrh zákona o přímé volbě prezidenta. Poslanecký návrh "ústavního zákona o referendu o přímě volbě" podepsala čtveřice zelených poslanců Martin Bursík, Ondřej Liška, Kateřina Jacques a Přemysl Rabas.
Co to znamená? V podstatě to, že poslanci a senátoři budou muset třípětinovou, ústavní většinou schválit vyhlášení referenda, v němž pak lidé rozhodnou, zda chtějí volit prezidenta přímo. "Přicházíme s dvojitým zapojením voličů," říká k tomu předseda zelených Martin Bursík a dodává, že všechny politické strany sice o souhlasu s přímou volbou hovoří, ale nic pro ni nedělají.
Strůjcem netradičního řešení je náměstek ministra spravedlnosti František Korbel, kterého do úřadu nominovali právě zelení. V minulosti už jim pomáhal s přípravou zákonů, obhajoval také Bursíka v jeho soudním restitučním sporu o nemovitosti. "Systém volby by byl podobný jako nyní v Senátu. Tříkolová volba s tím, že třetí kolo by probíhalo v případě, pokud by nastala patová situace," řekl k plánu Korbel.
Samotné referendum bude platné tehdy, když se k němu dostaví nadpoloviční většina oprávněných voličů. Lidé budou při referendu, které by mohlo být podle zelených spojeno se sněmovními volbami v roce 2010, rozhodovat o tom, jestli se má ústava změnit v tom smyslu, že pro příště by byl volen prezident přímo.
Kandidátem by se mohl stát politik či politička, které navrhne aspoň dvacet poslanců nebo deset senátorů, případně budou mít podporu petice s aspoň deseti tisíci podpisy. "Je to už osmý návrh, který se tady po revoluci objevil. Jsme ale přesvědčeni, že má šanci na úspěch," sdělila novinářům předsedkyně zelených poslanců Kateřina Jacques.
Sněmovna bude na nadcházející schůzi, která začíná příští týden, jednat o návrhu ČSSD. Socialisté však na rozdíl od zelených chtějí změnit i prezidentovy pravomoci. Jak se k tomu partaj Martina Bursíka postaví? "Jsme připraveni o tom diskutovat. Se změnou pravomocí nesouhlasíme, ale jsme pro, aby zákon prošel do druhého čtení. Stejnou pomoc bychom pak očekávali od nich," dodal vicepremiér.
Pro úspěch jakékoli iniciativy bude klíčová podpora ODS, která má většinu v Senátu a také největší poslanecký klub. Konzervativci sice tvrdí, že přímou volbu chtějí, ale zároveň dávají najevo, že se jim návrhy jak zelených, tak ČSSD moc nezamlouvají.
Foto: Lucie Pařízková