Vláda napodruhé schválila cestu prezidenta Miloše Zemana do Moskvy na květnové oslavy 70. výročí konce druhé světové války. Před týdnem ministři tento bod přerušili kvůli sporům okolo možné účasti Zemana na kontroverzní vojenské přehlídce na Rudém náměstí. Prezident se jí ale nezúčastní, a tak dostal od kabinetu zelenou. Jeho návštěva ruské metropole bude nakonec o den kratší, než se původně plánovalo.
"Vláda schvalovala cestu, která by měla být od 8. do 9. května, takže se cesta zkrátila," informoval novináře ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), podle něhož bylo rozhodnutí vlády "takřka jednomyslné". Podle informací ČTK se při hlasování zdržel jen ministr pro legislativu a Zemanův častý kritik Jiří Dienstbier (ČSSD).
Zeman dnes během návštěvy Karlovarského kraje uvedl, že do Ruska s ním pojede "minimální" delegace: kromě mluvčího Jiřího Ovčáčka ještě šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček a "patrně" kancléř Vratislav Mynář. Náklady na cestu budou zhruba 300 tisíc korun, dodal.
První den své návštěvy se má Zeman sejít s veterány, druhý den ráno se představitelé asi 30 zemí sejdou v Kremlu s prezidentem Vladimirem Putinem. V deset hodin dopoledne začne vojenská přehlídka, která má trvat asi hodinu a půl.
Právě účast na přehlídce ruských ozbrojených sil, kterou kvůli ruské anexi Krymu a podpoře povstalců na Ukrajině většina západních státníků bojkotuje, byla trnem v oku některým členům kabinetu. Vláda proto minulou středu schvalování Zemanovy návštěvy přerušila a pověřila Zaorálka, aby získal podrobnosti o programu prezidenta v Moskvě. Podle médií se měl také pokusit Zemana přesvědčit, aby se přehlídky po boku Vladimira Putina či severokorejského diktátora Kim Čong-una neúčastnil.
V pátek Hrad oznámil, že v době konání vojenské přehlídky se prezident v ruské metropoli sejde se slovenským premiérem Robertem Ficem. Tuto schůzku zatím Bratislava nepotvrdila, což Zeman považuje za vnitřní věc sousedního státu. Uvedl, že s Ficem chce v Moskvě mluvit třeba o možné výstavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe či o zamýšlené širokorozchodné trati do Vídně, která by mohla mít odbočku do Břeclavi. Další bilaterální jednání se podle Zemana domluví až těsně před začátkem akce.
Zaorálek poznamenal, že Zeman 9. května položením věnce uctí památku 150 tisíc sovětských vojáků, kteří přišli o život při osvobozování Československa, a bude se také chtít setkat s vrcholnými představiteli Indie a Číny.
Kabinet dnes schválil také Zemanovu cestu do Polska. Na pozvání prezidenta Bronislawa Komorowského zamíří 7. května na Westerplatte, poloostrov u Gdaňska, kde 1. září 1939 začala německá invaze do Polska, a tím i nejkrvavější konflikt 20. století.