Prezident Miloš Zeman rozhodně nebude ve výrocích zdrženlivější, jak k tomu ve čtvrtek hlavu státu vybídl Senát. Prezident to řekl v pořadu Partie televize Prima. Dotázal se, zda to od horní komory nelze pokládat za drzost, pokud prezidentovi s dvojnásobnou podporou veřejného mínění radí, jak zvýšit jeho důvěryhodnost.
"Rozhodně ne," odpověděl prezident na dotaz, zda kvůli usnesení Senátu přehodnotí nějak své výroky a postoje. Zeman uvedl, že byl zvolen v přímé volbě. "Odpovídám se tedy zásadně a pouze občanům, kterým pravidelně, například na krajských výjezdech, skládám své účty," prohlásil.
Senát se ve čtvrtek shodl na tom, že prezident by měl být ve vyjádřeních zdrženlivý. Neměl by poškozovat vážnost jiných ústavních orgánů ani ohrožovat spojenecké závazky a hodnotovou orientaci České republiky. Uvedl to v souvislosti se Zemanovými spornými výroky.
Horní komora své usnesení přijala nejtěsnější většinou 18 hlasů z 35 přítomných členů horní komory. Zeman na to poukázal s tím, že horní komora má 81 členů, a pro usnesení tedy hlasovala "necelá čtvrtina Senátu a prošlo o jeden jediný hlas".
Zeman také uvedl, že mu podle průzkumu věří 60 až 70 procent občanů, zatímco horní komoře důvěřuje jen zhruba 30 procent lidí. "Nepokládáte náhodou za drzost, když instituce, která má třicetiprocentní důvěru, radí tomu, kdo má sedmdesátiprocentní důvěru, jak zvýšit svoji důvěryhodnost," otázal se prezident.
Senát usnesení přijal kvůli Zemanovým výrokům proti sankcím EU vůči Rusku za anexi Krymu, nejmenování některých kandidátů na profesory, účasti na demonstraci po boku představitele extremistického Bloku proti islámu nebo vyjádřením na adresu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) včetně příměru o nedemokratickém odstranění politika kalašnikovem.