Kritika
Zeman: Postoj EU k anexi Krymu je chybný, unii chybí silný vůdce

16.11.2017 17:52

Evropská unie uplatňuje v otázce připojení Krymu k Rusku politiku dvojího metru, což je chyba. V rozhovoru to prohlásil Miloš Zeman. Český prezident v pondělí odlétá na pětidenní státní návštěvu Ruska, kde se setká s nejvyššími představiteli země - prezidentem Vladimirem Putinem a premiérem Dmitrijem Medveděvem.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • tyden tyden (5 hlasů) 16.11.2017 18:02

  Opet hrebicek na hlavicku. Co slovo to perla. To se zase mistni ruda...

 • Petr Rozlil (4 hlasy) 16.11.2017 20:28

  To jste sledoval prezidenta na Fox TV, nebo CNN ?? Potom by to bylo...

 • Petr Rozlil (4 hlasy) 16.11.2017 18:59

  Pomlouvat vam jde velmi dobre jak je videt z vasich prispevku. Nekde...

 • karel ledvinka (3 hlasy) 17.11.2017 00:15

  nejen aljašku,ale i hawaii a severní kalifornii,ajnštajn.tam všude...

 • Elliott Houser (3 hlasy) 17.11.2017 10:22

  Šéf Asociace akreditovaných právníků pro styk s orgány veřejné moci...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky


Šéf Asociace akreditovaných právníků pro styk s orgány veřejné moci EU (AALEP) Christian de Fouloy zveřejnil na internetových stránkách organizace článek, v němž uvedl řadu argumentů ve prospěch zákonnosti referenda na Krymu. Poznamenal, že po 3,5 letech po vstupu Krymu do Ruské federace se i nadále na Západě zpochybňuje právo vůle krymského obyvatelstva a hovoří se o „anexi“ poloostrova Ruskem.
V tomto případě právní analýza ukazuje, že připojení republiky k Rusku bylo v souladu s ustanoveními ústavy Ukrajiny - a to zejména v části 10, věnované Krymu, a vztahují se na samostatný právní status tohoto regionu, který se „právně opírá o právo národa“. Existovala v ní také možnost uspořádat referenda na místní úrovni. Ústava Krymu z března 2014, podle Fouloye rovněž předpokládala referenda „o jakékoliv věcné problematice občanů“ (článek 48). S ohledem na tuto skutečnost AALEP uznal zákonnost postupu dobrovolného vystoupení Krymu z Ukrajiny, prohlášení o nezávislosti a dnásledné žádosti o vstup do Ruska.
Kromě toho evropští právníci zdůrazňují dohodu mezi Kyjevem a Moskvou o možnosti umístit na poloostrově ruské ozbrojené síly. Přičemž akce Ministerstva obrany Ukrajiny, pokud jde o Krym a jeho obyvatele byly v rozporu s Ústavou, kdy část 4, článku 17 přímo předepisuje nepřípustnost omezeních práv a svobod obyvatel Krymu armádou.
Fouloy rovněž prohlásil, že referendum na Krymu odpovídalo mezinárodnímu právu. Precedentem šéf AALEP označil verdikt Mezinárodního soudního dvora OSN ze dne 22. července 2010, podle kterého má část státu právo vyhlásit jednostranně nezávislost. Závěrem je zdůrazněno, že v mezinárodním právu neexistují žádné normy a dokumenty, které by tomu odporovaly. Právník zdůrazňuje, že rezoluce Valného shromáždění OSN o ukrajinské „celostnosti" nebrala v úvahu tento precedens, čili právní analýza při jeho přijetí nebyla provedena dostatečně kvalitně ....

3 hlasy

Těch dvojí metrů se zdá, že je vícero.

Například Česká republika, o které jste možná jíž někdy něco slyšeli, tak ta roky o Mníchovské dohodě říkala a oficiálně stále říká, že byla jíž v tom čase právně neplatná (mezitím co SRN a UK dodnes tvrdí, že byla po podepsání platná ale akorát později pozbyla platnosti jak Hitler prý byl hrozný a zas jednou se mělo nějakou jinou mezinárodní dohodu která určila některé poměry, což třetí za tři dekády ohledně toho pohraničí - první byla v důsledku osamostatnění Československa, kde co vím Rakousko tvrdilo, že například Cheb je Rakouska).

Ta Mníchovská dohoda se, jak možná víte, týkala území těch tzv. Sudet, u čehož se někteří oháněli údajným mandátem ze strany místního obyvatelstva ohledně změně hranic (a to zřejmě s ignorací toho, že jím jako všem občanům Československa bylo to československé občanství automaticky přiděleno po tom rakouském z dob osídlení zřejmě převážně pod rakouskou korunou (ale možná i nějaké z dob té SŘŘ)).

A když se podívá na poloostrov Krym, tak tam se co vím nedávno nemělo ani nemá mezinárodně uznanou státnost "Krymu", nápodobně jak ani "Sudety" ne stát. A Tartaři by se sice možná mohli ohánět, že Krym je jejích národní domov (byť jích byli mnozí deportováni jinám za Stalina), ale to co vím s tou oblastí spojené jako jediní - jakože něco jako "krymský národ" nápodobně jak "sudetský národ" neexistuje (a obzvláště když se dělá jako by "ruský národ" bylo normální, kde se ani v rámci Ruska netvrdí, že stovka národů pohromadě, a tudíž poněkud absurdní když ruské diasporečky za hranicemi ale najednou dělají jako by samostatnými národy byly).

Potažmo, když Česká republika říká, že Mníchovská dohoda nebyla právně v pořádku (například kvůli tomu, že prostě nedošlo k odstoupení té oblasti Německu Československa, a tudíž jako smůla), tak bych osobně měl za důsledné pokud Česká republika tvrdí nápodobně o případu Krymu - a ne nějaké, že najednou jak signatář nové Mníchovské dohody o oblasti kterou Ukrajina neodstoupila.

***

Dále jistě stojí za zmínku věc ohledně toho, že někteří tvrdí, že Krym je "stále" Ruska. A osobně bych neměl problém s tím, že pokud to Rusko tedy oficiálně tvrdí, tak aby se veřejně všude vědělo, že Rusko neuzná změny hranic které se za Sovietů de facto staly - čímž by se argumentativně urychlilo vrácení oblasti Pruskému státu (které navíc Královec právně stejně neodstoupilo, a Němci nemají mandát na zastoupení Pruska v takové záležitosti - nápodobně jak EU nemá mandát rozpustit ČR dle nálady a potom to území rozdat jak se líbí, a dvakrát nemá mandát když předešle porušila EU systém vynucenou správou ČR, v kterýmž případu by argumentativně došlo k takovému porušení té smlouvy členství ČR v EU, že by to členství pozbyle právní platnosti a ta vynucená správa tudíž jak okupace).

Ale ať jíž se tvrdí, že změna hranice de iure vyžaduje demokratickou ratifikaci nebo zda se trvá na klasickém pojetí, že značně právní záležitost v rovině státní (kde ten stát něco jako majitel teritoriální suvérenity, a co komu patří se řídí právními pravidly a ne nějakým jako když se 3 sousedi dohodnou, že čtvrtému sousedovi rozeberou dům a pozemek jako by to bylo právně v pořádku), tak faktem co vím je, že Rusko novodobě a dokonce demokraticky zvoleným vedením rozhodlo uznat území Ukrajiny včetně Krymu. A Ukrajina přece jíž nějaký ten rok ne jak vazal Moskvy který by musel skákat jak Moskva zrovna píská.

***

Jinými slovy, když dokonce stálý člen RB OSN tedy říká, že si velké státy můžou dělat jak se jím zrovna líbí (jakože například Čečenci evidentně neměli stejná práva která Rusko tvrdí, že Krymáci mají) - a například zítra možná Maďarsko začne tvrdit, že také má nárok si zabrat část území Slovenska když se tam mělo nějaké referendum, a ta údajná RB najednou jako by hromadně jásala kolik zbraní se to zase prodá místo aby řešili to o čem tvrdí, že je účel té RB kterou ale evidentně spíše mají jak za nějakou arénu v kterém se každých několik let střídají osoby mající to za jeviště na kterém pávovat pro své voliče svá ega - tak to je celkově přece spíše jak lumpárna kde se řídí dle zájmů a jak se komu zrovna hodí co do krámu než aby to bylo koherentní systém mající jasno aspoň v něčem.

A když například Česká republika do toho přijde a najednou dělá, že Mníchovská dohoda v poho když se týče území nějaké Ukrajiny, tak tím si přece spíše podkopává kredibilitu ohledně vlastního státně-právního postoje - kde možná ne každý další souhlasí s tím jak to ČR vidí, ale aspoň by se mělo jasný postoj ohledně aspoň nějaké věci a ne že najednou vše jinak vyloženo ohledně případu který argumentativně právě docela nápodobný jak s těmi Sudety.

0 hlasů

vraťte tank na kinského náměstí,dobytcy.

1 hlas

Zeman je zaprodanec a patolízal. Naposledy se takhle před Rusy hrbil prezident Husák. Důsledky naší první přímé volby jsou znechucující.

1 hlas

Alkoholik svoji nemoc nemůže zatajit. Je vidět na každém jeho kroku.

2 hlasy

Rusko udělalo jedině dobře, že si vzalo - po řádném referendu - zpátky svůj Krym.

3 hlasy

Svůj Krym? Patřil Rusku od roku 1783. Ale před touto anexí patřil Zlaté hordě a Krymskému chanátu. A určovat vlastnictví a politiku pod hlavněmi samopalů? To jsme poznali po r. 68. Když se západní Evropa nebude bránit hordám z Ruska, dopadne jako Krym.

0 hlasů

ukrajině nepatřil Krym nikdy.pokud nepočítáte autokratický dekret komunisty chruščeva,demokrate.počítáte?

2 hlasy

Typická odpověď od komouše ledvinky. Já o voze, on o koze. On psal o "svém" Krymu.
Správně napsal, že jsem demokrat. O něm to napsat nemohu.
A ještě něco. Dnes si po dobrém obědě zajdeme do kavárny na dobré vínečko. Ať žijí kavárny!

0 hlasů

pokud je mi známo,tak Rusko přestalo existovat po puči židobolševika na 70 let.v té době poslal n.chruščev rudou armádu do magyar ország v '56 roce a dal ukrajině Ruský Krym.a od něj berete dary?demokrate je míněné yronycky,gényjusi.pozapomínáte podotknout,kdo to byl,kdo Krym vlastnil před tatarem,turkem a mongolem.to byli benátčané,kteří koupili Krym od Řeků,dávno před tatarem a turkem s mongolem,kapiš?benátčané s janovany se bránili u města kaffa nájezdu zlaté hordy,která jim dala mor.a celé evropě.morový sloup v každé dědině.přečtěte si něco.jinak vypadáte za nedouka.a rasistu.

0 hlasů

A jak se zdá, chystají se vzít zpět i "svoji" Aljašku.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/za-strycka-vovu-pujdeme-do-posledni-bitvy-hrimaji-v-kontrove/r~1475ca0cc9f611e7adc2ac1f6b220ee8/?_ga=2.205408402.308054742.1510566631-1777007183.1504644345

0 hlasů

nejen aljašku,ale i hawaii a severní kalifornii,ajnštajn.tam všude byli,mešugene.

3 hlasy

Tak good luck nácku, běžte bojovat za strýčka Vovku.

0 hlasů

to se rozpadne samo od sebe.amerika udělala chybu,když tam pustila rasistického,prolhaného semitu žida.zvlášť po '45 roce a po rozpadu sssr.

0 hlasů

Opet hrebicek na hlavicku. Co slovo to perla.
To se zase mistni ruda spina podela vzteky :-)))))

5 hlasů

Nevím, proč by měl mít někdo problémy kvůli
nesvéprávnému alkoholikovi, který je placen ruskými rubly. Nikdo nečekal nic jiného a tudíž není žádný důvod
se proti tomu vymezovat. Lze pouze doufat, že tento případ ukončí sama matka příroda a to, čím dříve, tím lépe.

2 hlasy

Pomlouvat vam jde velmi dobre jak je videt z vasich prispevku. Nekde jste videl prezidenta ozraleho?, potacet se a chlastat? Radsi se podivejte na YouTube jak nicite Unii. Vy, Jeronym Prazak jr., Mr.Glaser a ostatni Eurohejri plus nezodpovedny Brusel. "10 countries which will disappear from the maps" Evropska Unie je jedna z nich. A za to pristi generace muzou podekovat vsem vam.

4 hlasy

ale to je přesně to,co chtějí.zničit bílou kulturu a bělocha.běloch jim jen ukazuje jací jsou to břídilové.komplex méněcennosti.trocký,béla kún,rothschieldi,alger hiss a soros.nemohou najít lepší,tak aspoň ničit.

0 hlasů

Vy jste vážně na Chocholouška, Rozlile. Neberte ruble, neberte ruble, nebo se z toho zblázníte. Je to nad vaše síly.

1 hlas

Nejen, že se svým chlastáním chlubil, ale jeho slavnou "virózu" jsme všichni sledovali nejen přímo u nás, ale byla předmětem veselí na netu i v celém světě. A co znamená vaše "mapa" zemí, ve které uvádíte jako zemi EU, to už je naprosto mimo.

2 hlasy

To jste sledoval prezidenta na Fox TV, nebo CNN ?? Potom by to bylo docela jasny.A asi jste prospal Brexit a nevsimnul si jak rychle Unie byla mensi. Ja ano, vsimnul jsem si v Britanskych prispevkach co tam lidi psali. To same co vy, Jeronym Prazak jr a Mr Blaser a vam vsem podobnym.

4 hlasy

zotročit bělocha chtějí,otrokáři.už tu byli za boleslava,vratislav II je VYKOPAL a až se sssr se jim to skoro povedlo.nejhorší pro ně je svobodný bílý muž.z toho jim jde hrůza.

0 hlasů
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 51/2018 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.