Zeman Putnu jmenuje profesorem, ale vidět ho nechce

Domácí
22. 5. 2013 13:12
Docent Martin C. Putna.
Docent Martin C. Putna.

Prezident Miloš Zeman podepíše jmenování Martina C. Putny profesorem pod podmínkou, že dekret v zastoupení předá ministr školství Petr Fiala. Prezident zároveň požádal, aby mu byla pravomoc jmenovat profesory odňata.

Ministr Fiala na tiskové konferenci po jednání se Zemanem popsal genezi kauzy jmenování Martina C. Putny profesorem. Podle jeho slov prezident nechtěl jmenovat literárního historika Putnu kvůli jeho mimouniverzitním aktivitám. "Znovu zdůrazním, že si této osoby na základě důkazů, které jsem panu ministrovi předložil, absolutně nevážím," uvedl Zeman k Putnovi. 

Ministr školství Petr Fiala.Ministr poznamenal, že s Putnovými občanskými aktivitami má někdy sám problém. "To ale podle mého přesvědčení není důvodem pro odepření akademické kvalifikace, jež je dnes založena na vědeckém a pedagogickém výkonu a je udělována na základě víceúrovňového posouzení odbornou komunitou," řekl Fiala. Požádal však Miloše Zemana, aby svůj postoj přehodnotil s přihlédnutím k tradici, kdy prezident vždy na návrh univerzity profesory jmenoval.

Zeman to vyřešil kompromisem - dekret předá v zastoupení ministr školství. Požádal ho, aby v novele vysokoškolského zákona hlavě státu pravomoc jmenovat profesory odňal. "Nejsem stroj na podpisy," poznamenal prezident. Fiala s tím souhlasí, podle něj by univerzity měly o profesorech rozhodovat samy.

K celé věci se rovněž vyjádřil rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, který Putnu na profesuru navrhl. Hampl poděkoval Zemanovi, že se rozhodl jmenování nebránit, a ocenil podporu těch, kteří kritizovali Zemana za zasahování do akademických svobod. "Zvláště si cením hlasů vně vysokých škol, ať už z Akademie věd, okruhu církevních představitelů, či dokonce politické scény, které se neváhaly jednoznačně vymezit proti snaze nahradit přísně odborná kritéria ryze subjektivními hledisky," uvedl.

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.Zeman označil jmenování profesorů prezidentem za monarchistický přežitek. Požádal ministra školství o změnu zákona, jíž by tato pravomoc přešla na ministra. Premiér a šéf ODS Petr Nečas to označil za úsměvné. "Protože (ministr) Fiala i já jsme dlouhodobě přesvědčeni, že jmenování profesorů prezidentem je monarchistický přežitek, tituly by měli udělovat rektoři ... Byl to vysokoškolský establishment, který si chtěl zachovat honosnost prezidentského jmenování," řekl. Rektor UK Hampl doufá, že se o návrhu bude otevřeně jednat. "Předpokládám odbornou, kritickou a otevřenou debatu o tomto rychlonávrhu, nikoliv jeho okamžité prosazování," uvedl.

Premiér Nečas novinářům řekl, že důvody pro případné nejmenování profesorem by musely být "skutečně závažné a veřejně obhajitelné", prezidentovy argumenty za takové nepovažuje.

Ministr zahraničí a prezidentův rival z přímé volby Karel Schwarzenberg (TOP 09) změnu Zemanova postoje uvítal. Méně se mu už líbí návrh, aby hlava státu pravomoc jmenovat profesory ztratila a aby ji naopak získal ministr školství. "Nejsem si jist, jestli je nejlepší řešení to předat politické instanci," vysvětlil on-line deníku TÝDEN.CZ.

Prezidentův obrat ocenil také předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Oceňuji, že pan prezident nejde cestou konfrontace a respektuje akademickou svobodu a svobodu projevu," napsal šéf sociální demokracie on-line deníku TÝDEN.CZ v SMS. Změnu způsobu jmenování profesorů pak prý jeho strana považuje za možnou.

Reakce Putny

Sám Putna souhlasí s tím, že převezme svůj profesorský dekret od ministra školství, a ne od prezidenta. Na způsobu předání se se šéfem resortu ještě dohodne. Svou kauzu považuje za skončenou. Putna to ve středu odpoledne řekl novinářům.

Zemanovo rozhodování doprovázely protesty."Já v tuto chvíli akceptuji návrh, který mi prezentoval ministr školství, profesor (Petr) Fiala, převezmu profesorský dekret z jeho rukou. Dohodneme se potom v pravý čas, kdy a jak to nastane," uvedl Putna.

Zdůraznil, že převzetím dekretu ale nekončí "boj o svobodu akademického vyjadřování" v Česku. "Nekončí to, že vědci a aktivisté budou manipulováni, zdržováni, ohrožováni ve svých občanských postojích. Toto se bude dít i nadále. V mém případě - zdá se - pokus o takovéto zadržení nevyšel," uvedl emotivně Putna. Míní, že v případech osob, které nejsou tak mediálně známé jako on, by mohlo "k podobným nebo horším věcem docházet dále". Podotkl, že ve svém případě byl "krajně zdrženlivý", v případech jiných prý nebude.

Putna se v létě 2011 zúčastnil prvního pochodu hrdosti homosexuálů v Praze. Nesl transparent s nápisem: Katolické buzny zdraví Bátoru. Tento konzervativec, který proti duhovému průvodu protestoval, byl poradcem ministra školství. Toto vystoupení bylo prý důvodem, proč prezident nechtěl akademika jmenovat profesorem. Na Putnovu stranu se v minulých dnech postavilo vedení některých univerzit a fakult, řada vysokoškolských pedagogů, známé osobnosti, někteří představitelé církve i studenti. Putna jim poděkoval.

Autor: ČTK , - kab - , - dj - Foto: Jakub Stadler

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ