Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se setkal s pražským vrchním státním zástupcem Vlastimilem Rampulou. Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová řekla, že se dohodli na způsobu vzájemné komunikace, která má vést k lepší spolupráci. Mají se pravidelně setkávat a být v telefonickém kontaktu. Více informací Markusová k setkání nesdělila. Mezi oběma žalobci v minulých dnech stoupalo napětí.
"V úterý proběhla na Nejvyšším státním zastupitelství schůzka mezi nejvyšším státním zástupcem a panem doktorem Rampulou, při které si nastavili způsob vzájemné komunikace, která povede k efektivnější spolupráci. Dohodli se například, že se budou pravidelně setkávat v intervalech asi tak tří až čtyř týdnů a budou se vzájemně telefonicky informovat," řekla bez dalších podrobností Markusová.
Mezi oběma muži se rozhořel spor poté, co Rampula minulý pátek na tiskové konferenci informoval novináře o tom, že 17. února v noci vstoupili do kanceláře jeho náměstka Libora Grygárka dva cizí lidé. Z kamerového záznamu podle něj vyplynulo, že muže do pracovny pustil jeho předchůdce Stanislav Mečl. Kvůli události již podal trestní oznámení. Podle Rampuly šlo o narušení bezpečnosti vrchního soudu a státního zastupitelství.
Mečl bez dalších podrobností uvedl, že šlo o policisty. Zeman Rampulovo vystoupení ostře odsoudil s tím, že šlo o akci bezpečnostních složek. Pražský vrchní státní zástupce prý tím, že o ní veřejně hovořil, "umožnil vyzrazení utajovaných informací". Zeman prohlásil, že chce zvážit, zda jde o kárné provinění, nebo o případný důvod k odvolání. Rampula tvrdí, že o žádné bezpečnostní akci nebyl informován, a proto ani nemohl nic vyzradit. Později doplnil, že pokud šlo o bezpečnostní akci v zájmu státu, měl Mečl povinnost ho o tom při předávání úřadu informovat, což se prý nestalo. Podle Rampuly tak Mečl "fatálně selhal".
Podle médií byli v Grygárkově kanceláři policisté, kteří měli za úkol odstranit z místnosti odposlechy. Zařízení tam podle serveru Aktuálně.cz nechal umístit Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) kvůli podezření z úniků informací.
Napětí mezi Rampulou a Zemanem trvá delší dobu. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) loni Rampulu odvolal z funkce šéfa Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) právě na návrh Zemana. Mečl byl vedením VSZ dočasně pověřen od počátku loňského listopadu. Pražský městský soud nedávno rozhodnutí Pospíšila zrušil, Rampula se tak do funkce vrátil.
To se nelíbí například některým občanským iniciativám, které zaslaly šéfům koaličních stran společné prohlášení a informovaly o tom média. Rampulovo odvolání označily za "zcela důvodné". S rozhodnutím soudu se prý neztotožňují, ani s jeho "chabým odůvodněním".
"Vlastimil Rampula nese velkou odpovědnost za neřešení a zametání pod koberec závažných podezření z rozsáhlé hospodářské trestné činnosti a korupce, čímž zřejmě došlo k vážnému poškození České republiky," míní iniciativy. Jde například o Veřejnost proti korupci, Nadační fond pro boj proti korupci nebo o Inventuru demokracie.
Napětí v justici se odrazilo i v politické rovině. Začalo se například spekulovat o možném odvolání ministra Pospíšila. Vedení ODS se ale v pondělí dohodlo, že Pospíšil by měl dostat čas na stabilizaci situace a uklidnění poměrů v justici. "Státní zástupci mají bojovat se zločinci, ne mezi sebou," uvedl již v sobotu premiér Petr Nečas (ODS). "Doufáme, že se podaří situaci stabilizovat, neboť právě tento stav ohrožuje i vyšetřování korupce," uvedli dnes za koaliční Věci veřejné vicepremiérka Karolína Peake a předseda strany Radek John.