Zemanova inaugurace má prý obsahovat nevídané prvky

Domácí
7. 2. 2013 17:35
Nastupující prezident Miloš Zeman.
Nastupující prezident Miloš Zeman.

Březnová inaugurace Miloše Zemana bude obsahovat prvky, které jmenování předchozích prezidentů do úřadu neprovázely. Zemanův tým se příští týden sejde se zástupci všech stran, které se na inauguraci podílejí. Podoba jmenování do prezidentského úřadu tak nabere zřetelnější kontury. Do konce tohoto týdne by měla být zveřejněna Zemanova oficiální podobizna, kterou vyfotografoval Herbert Slavík.

Zeman bude do úřadu slavnostně uveden 8. března, den poté, co vyprší druhý mandát jeho předchůdce Václava Klause.

"Budou tam určité perličky, které v dřívějších inauguracích nebyly," řekla mluvčí budoucí hlavy státu Hana Burianová. Tým budoucího prezidenta se zástupci Hradu, církví či armády řeší různé scénáře, podle kterých by se uvedení do čela státu mohlo odehrát.

Slavnostní složení slibu nového prezidenta je několik aktů dohromady, sdělil vředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. Vedle slibu a nástupního projevu by se v den inaugurace nového prezidenta měla konat rovněž vojenská přehlídka čestné jednotky na nádvoří Pražského hradu. Zeman by též měl uctít prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a to položením věnce u sochy na Hradčanském náměstí.

Vítěz přímé volby hlavy státu ve čtvrtek na konci svého pracovního dne vybere s fotografem Slavíkem oficiální portrét, který bude následně viset ve školách či na úřadech. Podle Burianové by snímek měl být zveřejněn nejpozději v neděli. Zemanův tým umístil jednu fotografii ze středečního fotografování ve Slavíkově ateliéru na oficiální web. Burianová uvedla, že zveřejněných snímků ze zhruba dvouhodinového Zemanova portrétování bude na internetové stránce více.

Zeman v Praze úřaduje od konce minulého týdne. Příští týden bude odpočívat na své oblíbené Vysočině. Podle Burianové má na programu soukromé schůzky. Možná se setká s občany, přesný termín ale není znám. Zatímco bude Zeman odpočívat, jeho tým bude v Praze řešit organizační záležitosti.

Stále prý není známo, s kým bude Zeman spolupracovat na Hradě. Konečná podoba skupiny jeho spolupracovníků bude známa do konce měsíce.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Liberecká zoo bude dočasně kvůli opravě pavilonu bez žiraf, první už odjela

Domácí
15. 7. 2025
Prezident republiky Petr Pavel s manželkou Evou se setkali s mladými aktivními občany z různých regionů České republiky, 15. července 2025, Lány.

Prezident Pavel se v Lánech setkal s mladými aktivními lidmi z celé ČR

Domácí
15. 7. 2025
Téma TÝDNE

TÉMA TÝDNE: Válka na Ukrajině, blízké volby a KGB a siderické kyvadélko

Domácí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ