Svaz průmyslu a dopravy nepovažuje za šťastný návrh prezidenta Miloše Zemana na "zpoplatnění" účasti na podnikatelských misích v zahraničí. Svaz to ve středu uvedl v tiskové zprávě. Kritika nápadu zaznívá také z ODS, TOP 09 i ČSSD. Zeman v úterý řekl, že bude chtít po podnikatelích, kteří ho budou doprovázet na cestách, aby přispěli na uhrazení státního dluhu jeho Nadačnímu fondu na splácení státního dluhu.
"Informace o poplatcích nevnímáme jako oficiální stanovisko, nýbrž jako příspěvek pana prezidenta do diskuse o tom, jak pomoci státnímu rozpočtu. Návrh nepovažujeme za šťastný, stejný postoj vyjádřili účastníci dnešního jednání Platformy exportérů Svazu průmyslu a dopravy ČR za účasti řady významných vývozců a účastníků misí," uvedl mluvčí svazu Milan Mostýn.
Také prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček bere Zemanův návrh spíše jako symbolickou výzvu. "Je jasné, že pár set firem, které pojedou na zahraniční misi, nedoženou téměř dva bilióny manka, které po sobě nechaly vlády v posledních deseti letech," řekl. Druhá věc je podle něj to, kdo návrh vyslyší. "Jsem přesvědčen, že jak podniky, tak jedinci by byli schopni obětovat státu výrazně více, ovšem jen za předpokladu, že ten bude funkční a bude jim činit kvalitní služby a zázemí," dodal.
Místopředseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek na facebooku napsal, že každý veřejný úřad, i ten prezidentský, je služba, a nikoli zvůle. "Pokud prezident veřejně říká, že někomu z podnikatelů poskytne svoji politickou proexportní podporu, a jinému nikoli, podle toho jak servilně se budou chovat k jeho nepříliš smysluplnému nápadu, pak nevykonává službu, ale dopouští se zvůle," napsal. Podle jeho názoru tím Zeman deformuje prostředí na základě svých osobních sympatií či antipatií.
Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky by o účasti na podnikatelských misích měla rozhodovat jiná kritéria. "Zejména počet pracovních míst, které mohou uzavírané obchodní smlouvy v ČR udržet či nově vytvořit. Nebo důležitost investic, které se může podařit do naší země přilákat. Proto si myslím, že pan prezident spíše žertoval a šlo o jeden z jeho pověstných bonmotů," řekl Sobotka.
Úřadující předseda ODS Martin Kuba řekl, že Zemanův výrok ohledně "vydírání podnikatelů" nepovažuje za šťastný. Podotkl, že podnikatelské mise většinou organizuje svaz průmyslu nebo hospodářská komora a firmy si svoji účast hradí. "Podnikatelé a firmy v tomto státě odvádějí daně a jsem přesvědčen, že právě export je jednou z věcí, kde státy firmy výrazně podporovat má a dokonce musí v proexportní politice," dodal.
Prezident v úterý uvedl, že ho mrzí, že se k přispěvatelům jeho nadačního fondu nepřidala podnikatelská sféra. "Ale až budou chodit různí lidé a budou říkat - já bych potřeboval, abyste mě zařadil do podnikatelské mise, nebo já bych potřeboval, abyste se za nás přimluvil - v tomto případě přistoupím k vydírání, protože státní dluh je nás všech," řekl Zeman.
Nadační fond na splácení státního dluhu představil Zeman v polovině června. Každý měsíc až do března 2018 do něj vloží 60 tisíc korun, tedy třetinu svého platu. Chce tak motivovat lidi s vyššími příjmy, aby se na krácení státního dluhu podíleli. Na účtu fondu se podle jeho webu zatím shromáždilo zhruba 310 tisíc korun. Státní dluh ke konci června činil 1,678 bilionu korun a za letošní první pololetí se zvýšil o 10,5 miliardy korun.
Zemanův návrh na zpoplatnění zahraničních misí vyvolal nevoli
Domácí
25. 9. 2013 18:00Prezident Miloš Zeman.
Autor: ČTK Foto: ČTK