Zemědělci se s Topolánkem nedohodli. Stávka stále hrozí
10.10.2008 13:26
Agrární komora ani po dnešním jednání s premiérem Mirkem Topolánkem neodvolala protestní akci plánovanou na příští týden. Zemědělci se s premiérem nedohodli na dorovnání přímých plateb v příštím roce. Nespokojení rolníci chtějí v pondělí kvůli krácení rozpočtu vyjet se zemědělskou technikou na silnice po celé zemi a na dvě hodiny na nich zablokovat dopravu.
Vedení Agrární komory dnes odpoledne bude ještě jednat a rozhodne, zda pondělní protest zorganizuje. Novinářům to po jednání s Topolánkem řekl prezident Agrární komory Jan Veleba.
Agrární komora požaduje příští rok dorovnání přímých plateb o 2,8 miliardy korun na 90 procent úrovně, kterou dostává farmář v Rakousku, Německu, Francii. To podle Veleby mají od svých vlád přislíbeno zemědělci v Polsku, Maďarsku i na Slovensku.
ČTĚTE TAKÉ: Zemědělci chystají blokádu. Chtějí více peněz z rozpočtu
Zemědělci zablokují silnice v pondělí 13. října ráno
Topolánek novinářům řekl, že zemědělci mohou příští rok počítat s miliardou korun ze zdrojů Pozemkového fondu a další miliardu korun by mohli získat z letošních rezerv rezortu zemědělství. "Našli jsme řešení, které neznamená zvýšení výdajů v příštím roce, ale přesun v rámci připraveného rozpočtu a přesun prostředků z letošního roku na rok příští. A v konečném důsledku to bude znamenat téměř stoprocentní naplnění toho, co na přímé platby z národních zdrojů má jít," uvedl Topolánek.
Schůzky s premiérem se dnes zúčastnili zástupci Asociace soukromého zemědělství, která sice podporuje plné dorovnání plateb, odmítá však formu protestních akcí. Dorazili i zástupci Společnosti mladých agrárníků ČR, ministr zemědělství Petr Gandalovič a náměstek ministra financí Eduard Janota.
V rozpočtu, který vláda schválila pro příští rok, je kapitola ministerstva zemědělství zkrácena proti letošku o čtyři miliardy. Důvodem je snaha snižovat deficitní hospodaření státu. O téměř pět miliard korun méně než letos by do českého zemědělství mělo přijít také z rozpočtu EU. Kapitola ministerstva by tak byla zkrácena téměř o 19 procent.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.