Odbory a protesty
Zemědělci zrušili blokádu Prahy, vymohli si vyšší platy
07.12.2010 17:22 Aktualizováno 07.12. 17:39
Zemědělské odbory zrušily plánovanou středeční blokádu Prahy. Dohodly se se zaměstnavateli na růstu platových tarifů v příštím roce v průměru o 2,7 procenta. Uvedl to šéf agrárních odborů Bohumír Dufek a potvrdil předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Odboráři hrozili, že na některé z dálnic zablokují vjezd do Prahy, aby prosadili růst mezd v oboru. Chtěli také, aby jim stát dorovnal přímé platby.
"Podepsali jsme vyšší kolektivní smlouvu v resortu zemědělství s podnikatelskými svazy," uvedl Dufek. "Kolektivní smlouva v průměru navyšuje tarify zemědělců o 2,7 procenta, v našich dělnických profesích o tři procenta," dodal. Tím podle Dufka odpadl hlavní ze dvou důvodů plánované blokády.
Výsledek dohody je kompromisem. Původně odboráři požadovali, aby pracovníkům v zemědělství napřesrok vzrostly platy o čtyři procenta.
"My jsme si byli vědomi, že jsme letos neprovedli žádné zvýšení tarifních odměn," řekl Jirovský. Dodal, že si podnikatelé uvědomili, že platy v oboru výrazně zaostávají za průměrem celé ekonomiky a tento fakt je hlavním důvodem trvalého odchodu lidí ze zemědělství.
Ohledně dorovnání přímých plateb hodlají odboráři s případnými akcemi vyčkat stejně jako jejich zaměstnavatelé do konce února. Zemědělcům hrozí, že jim stát v příštím roce poprvé od vstupu země do Evropské unie nevyplatí na dorovnání přímých plateb ani korunu, ačkoliv by podle smluv podepsaných před vstupem České republiky do Evropské unie mohli dostat až zhruba 4,8 miliardy korun.
Podle farmářů by nedorovnání přímých plateb ještě více prohloubilo rozdíly v dotacích mezi nimi a jejich kolegy z původních členských zemí, kteří stále pobírají více. Největší nevládní zemědělská organizace, Agrární komora, již v minulém týdnu slevila ze svého původního požadavku plného dorovnání na polovinu. Na tento krok dala státu ultimátum do 18. února. O případném dalším postupu agrárníků rozhodne sněm komory 3. března.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.