Snaha vlády uzákonit povinný podíl žen, které budou na kandidátkách politických stran ve volbách, narazil na problém. Není to totiž v souladu s Ústavou, respektive ústavními zákony. Proto je chce změnit.
Do konce srpna by měli ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) a ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier (ČSSD) předložit vládě návrh zákona, kterým by se stanovilo minimální procentuální zastoupení žen, ale i mužů, na kandidátkách do Poslanecké sněmovny a krajských zastupitelstev. "Cílem je rovnoměrnější zastoupení obou pohlaví ve volených funkcích, protože v současné chvíli zdaleka neodpovídá principu rovnosti příležitostí," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Dienstbier. Například v současné Poslanecké sněmovně je z 200 poslanců jenom 37 žen.
Zatím je podle Dienstbiera rozpracováno několik variant. "V minulosti se debatovalo například o tom, že v každé trojici by měla být zastoupena obě pohlaví. Ale to je jenom jedna z možností," řekl Dienstbier.
To prý však za současného stavu nejde. Podle Listiny základních práv a svobod, která je ústavním zákonem, mají čeští občané mít přístup k voleným a jiným veřejným funkcím za "rovných podmínek". "Což znamená, že ke kandidatuře ve volbách je v českém ústavním pořádku s ohledem na tuto formulaci ‚rovný' či ‚vyrovnaný' již nyní," píše se ve vládním materiálu vypracovaném ministerstvem vnitra. Podle Listiny se také základní práva a svobody - mezi něž náleží i právo na přístup k veřejným funkcím - zaručují všem bez rozdílu pohlaví. "Mají-li být opatření na podporu vyrovnaného přístupu žen a mužů ke kandidatuře ve volbách přesto zavedena, je třeba jejich zavedení v ústavním zákoně výslovně připustit," konstatuje materiál.
Ministerstvo vnitra proto navrhuje do Listiny vložit větu: "Zákon může stanovit opatření na podporu vyrovnaného přístupu žen a mužů ke kandidatuře ve volbách".
"Byla by to teprve druhá změna. Poprvé byla novelizována s ohledem na přípustnou délku omezení na osobní svobodě, přesněji řečeno ve vazbě, kde bylo původně 24 hodin na předání soudu a nyní je tam 48 hodin," konstatoval pro on-line dneík TÝDEN.CZ specialista na ústavní právo Jan Kysela z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V minulosti se podle něj uvažovalo i o dalších změnách, ale ty se nikdy nerealizovaly. "Spíš se vychází z toho, že se od Listiny mají držet ruce pryč," dodal.
Chystaná změna není jediná, kterou v oblasti rovného zacházení s muži i ženami současná vláda chystá. Například ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje akční plán pro vyrovnané zastoupení příslušníků obou pohlaví ve vedoucích pozicích. Plán si podle ministerstva "klade za cíl řešit nerovnosti mezi ženami a muži právě na úrovni vedoucích pozic, ať již ve veřejné správě, v obchodních společnostech či v politice".