Sněmovna bude hlasovat o vyslovení důvěry přechodné vládě v neděli 7. června od 14 hodin. Po setkání s premiérem Janem Fischerem to oznámil předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD).
Zvolené datum odůvodnil Vlček tím, že vláda musí předstoupit před sněmovnu do třiceti dnů od jmenování a neděle 7. června je posledním dnem. Prezident Václav Klaus ji jmenoval 8. května. U některých politiků vyvolal zvolený termín rozpaky, přesto ho budou respektovat.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda má program, teď předstoupí před sněmovnu
Vlček řekl, že tento termín projednal s představiteli parlamentních politických stran i s místopředsedy sněmovny. "Představitelé politických stran tím nejsou nadšeni, ale akceptují tento termín a já si myslím, že nedojde k žádným obstrukcím," řekl Vlček. "Já ten termín respektuji a jsem rád, že se našel," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.
Politiky termín hlasování překvapil
U politiků z jiných stran vzbudil nedělní termín údiv. Poslankyně a místopředsedkyně Strany zelených Kateřina Jacques řekla, že informaci o mimořádné schůzi nemá k dispozici. Nedělní mimořádné jednání proto označila za překvapivé. Vláda podle jejího názoru měla přijít do sněmovny co nejdříve. "Nebyl důvod s tím hlasováním otálet," zdůraznila.Rozpaky neskrýval ani předseda KSČM a místopředseda sněmovny Vojtěch Filip. "To, že pan předseda Vlček tento termín navrhl, mi nepřipadá logické," řekl. Filip zastává názor, že vláda má pro získání důvěry od sněmovny lhůtu celkem 44 dní, protože ústavou danou třicetidenní lhůtu je možné prodloužit o dalších čtrnáct nutných ke svolání schůze podle jednacího řádu sněmovny. Uznává však, že jde o rozhodnutí předsedy Vlčka.
Místopředsedkyně klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová pokládá za rozumné, že se schůze nekoná před volbami. Neděli jako jednací den nepokládá za vhodný termín, ale respektuje ho. "Beru tak, že je to mimořádná směna, takže nastoupím," řekla.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek chce kandidovat na jižní Moravě. Nominaci má
Adieu, politické trafiky? ODS i ČSSD to připouštějí
ODS asi podpoří "bezbarvý" program vládyPředseda ODS a expremiér Mirek Topolánek nechtěl předjímat, jak budou poslanci jeho strany hlasovat, protože musejí prostudovat programové prohlášení vlády. Míní ale současně, že v patrně "bezbarvém" programu vlády by nemělo být nic, co by ODS bránilo vyslovit kabinetu důvěru. "Termín je výborný," dodal Topolánek s náznakem ironie v hlase.
Neděle bude současně dnem, kdy se budou sčítat výsledky voleb do Evropského parlamentu. Sčítání hlasů začne v neděli ve 22.00.
Hlasování ještě před volbami nepovažuje předseda sněmovny za ideální. Obává se, že by se jednání mohlo změnit v předvolební kampaň. Tento názor sdílí i Tluchoř, který by považoval za nešťastné, pokud by se sněmovna zabývala hlasováním o důvěře ještě před volbami. Zvolený den je tak podle něj jediným možným termínem mezi volbami a 30. dnem od jmenování.
Kolik hlasů bude potřeba? |
Aby vláda získala důvěru, potřebuje získat hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců. To je rozdíl proti hlasování o nedůvěře, kdy je nutné získat nadpoloviční většinu všech poslanců, tedy alespoň 101 zákonodárců. |
Neděle není sice podle zákona jednacím dnem sněmovny, stejně jako pondělí a sobota. Podle Vlčka však stačí, aby poslanci na samém začátku odhlasovali, že jednat mohou. To jim jednací řád umožňuje.
Foto: ČTK a Karel Šanda