Zločin a trest: dohoda mezi žalobcem a obviněným

Domácí
21. 3. 2012 13:32
Státní zástupce asi bude moci uzavřít dohodu o vině a výši trestu s obviněným, který se k činu přizná (ilustrační foto).
Státní zástupce asi bude moci uzavřít dohodu o vině a výši trestu s obviněným, který se k činu přizná (ilustrační foto).

Státní zástupce zřejmě bude moci uzavřít dohodu o vině a výši trestu s obviněným, který se k činu přizná. Dohoda ale nebude možná u zvláště závažných zločinů s horní hranicí trestní sazby nejméně deset let vězení. Sněmovna to ve středu schválila hlasy koalice v rámci vládní novely trestního řádu.

Předloha, kterou nyní dostane k projednání Senát, má také rozšířit využití institutu spolupracujícího obviněného. Mohl by pomoci policistům rozkrýt organizovaný zločin nebo korupční jednání výměnou za snížení trestu nebo beztrestnost.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) tuto úpravu označil za "civilizovanou verzi korunního svědka". Podle něj je také splněním jednoho ze závazků vládní protikorupční strategie. Novela "má vést k efektivnějšímu postihu závažné skupinové trestné činnosti a k rychlejšímu řešení bagatelní drobné trestné činnosti," dodal.

Zavedení dohody o vině a trestu má zrychlit trestní soudní řízení při splnění zákonných podmínek a zejména ulehčit soudům. Novinka počítá s tím, že pokud se obviněný dozná, žalobce mu může navrhnout přiměřený trest, případně ochranné opatření a také rozsah a podobu náhrady způsobené škody. Dohodu by pak schvaloval soud bez nařízení hlavního líčení, potvrdit by ji ale nemusel. Proti tomuto rozhodnutí soudu by nebylo možné odvolání.

Sjednat dohodu bude možné pouze v případě, že se pachatel přizná. Zároveň bude jeho vina podložena provedenými důkazy a výslechy. Při jednání o dohodě pak bude muset mít obviněný advokáta. Soud také před rozhodnutím musí stíhaného vyslechnout a zjistit, zda dokumentu rozumí a zda se přiznal dobrovolně. Podle statistik se v polovině případů kriminálních činů jejich pachatel přizná. U méně závažné kriminality je to dokonce 75 procent případů.

Dohodu o vině a trestu mohl podle původní vládní předlohy státní zástupce vyjednat téměř s jakýmkoli zločincem. Výjimkou měli být pachatelé vražd a trestných činů, kterými úmyslně způsobili smrt. Sněmovna se toto vymezení rozhodla zpřísnit. I Pospíšil přiznal, že by dohodu použil jen v případě přečinů, tedy nedbalostních trestných činů, a úmyslných trestných činů, za které hrozí maximálně pětileté vězení.

Spolupracujícími obviněnými by se podle novely mohli stát lidé, kteří pomohou k odhalení jakéhokoliv organizovaného zločinu, nejen závažného. Zároveň se ale má přísněji posuzovat to, zda skutečně přispěli k odkrytí struktury skupiny. Soudci budou mít napříště povinnost ukládat spolupracujícím obviněným tresty pod dolní hranicí sazby nebo od potrestání upustit. V současnosti jim to trestní řád pouze umožňuje.

Autor: ČTK Foto: Profimedia , © Tetra Images/Corbis

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ