Ze sněmovny
Zrušení doživotní imunity otevře prostor korupci, tvrdí poslanci
13.02.2013 14:42 Původní zpráva
Poslanecká sněmovna v úterý schválila zrušení doživotní imunity zákonodárců a ústavních soudců. Ačkoliv návrh předkládali zákonodárci napříč politickým spektrem, našlo se pár jedinců, kteří ústavní změnu nepodpořili a hlasovali proti. Poslanec Daniel Korte (TOP 09) svůj nesouhlas on-line deníku TÝDEN.CZ vysvětlil obavami, že norma zničí fungující systém a zapříčiní rozmach korupce.
"Ten návrh je ryze populistický. Imunita má smysl a návrh, který byl schválen, je ve svých důsledcích škodlivý v mnoha aspektech," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Korte. Domnívá se například, že sněmovna přestane vydávat poslance k trestnímu stíhání tak, jak to činí na žádost policie ve většině případů, a prostě bude jen čekat, až obviněnému zákonodárci skončí mandát. "Proč by vydávala? Když někdo to má za rok, za dva, za pár. Čili systém, který docela dobře funguje, bude destruován," myslí si Korte. Další neblahý důsledek přinese podle něj změna v tom, že se většina poslanců, kterým bude po skončení funkčního období hrozit trestní stíhání, pokusí pochopitelně ve sněmovně udržet. "Ten, komu hrozí, že propadne trestnímu stíhání po skončení svého mandátu, udělá všechno pro to, aby se v mandátu udržel do skonání věků. Všemi prostředky. Otevírá se tak obrovský prostor pro korupci," dodal Korte.
"Totéž platí v případě, že například trestný čin bude spojen s něčím tak ošklivým, jako je financování strany. Ta strana pak udělá všechno pro to, aby ho v mandátu udržela do skonání věků," podotkl. Docházet tak může v budoucnosti také k účelovým kriminalizacím a vykonstruovaným obviněním za účelem vyřadit protivníka před volbami z politického boje.
Ústava podle Korteho žádné změny nepotřebuje a poslanci si doživotní imunitu rušit neměli. "Konzervativní zásada praví, jestliže není potřeba učinit změnu, je třeba ji nečinit," myslí si poslanec. Obává se, že ústavu poslední dobou poslanci neustále mění a brzy v ní nezůstane "kámen na kameni".
Odpůrce zákona se našel i v řadách ČSSD. Proti návrhu hlasoval poslanec Miroslav Svoboda. Ten však nekritizuje zrušení doživotní imunity jako takové. Naopak hlasoval pro tvrdší změnu podle ministra financí Miroslava Kalouska, který chtěl imunitu poslanců zúžit ryze na obsah jejich projevů k plénu. "Kalouskův návrh byl lepší, protože si nedovedu představit toho člověka, respektive poslance, který tady bude pracovat s tím, že v okamžiku, kdy mu skončí mandát, tak ho zavřou nebo bude souzen. To není dobré ani pro něho, ani pro sněmovnu," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Svoboda.
Poslanec Walter Bartoš z ODS, který rovněž hlasoval proti zrušení imunity, odmítl on-line deníku TÝDEN.CZ odpovědět . "Nechci," řekl na otázku, proč hlasoval proti, a utekl do jednacího sálu, kam za ním novináři nemohou.
Kalousek: Vývoj nelze zastavit
Tvůrce přísnější, avšak nakonec neschválené změny Miroslav Kalousek si myslí, že na jeho návrh nakonec stejně dojde. "Vývoj stejně nelze zastavit, některá z příštích sněmoven tento relikt zruší. Je třeba nepřestat to zkoušet," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. Stejně jako jeho kolega z poslaneckého klubu Korte se obává, že jen částečné zrušení imunity může zapříčinit účelové kriminalizace.
Šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik však považuje obavy za liché. "Je to v té poloze, ve které to mělo být. Primární úloha imunity - ochrana parlamentní menšiny před zvůli většiny - byla zachována, byla zrušena doživotní imunita, což je anachronismus. Proto jsme ten zákon všichni podepsali," uvedl.
S Kalouskovým návrhem na zrušení imunity jako takové nesouhlasil ani předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. "Nehlasoval jsem pro populistický návrh pana ministra Kalouska, který to měl celé zbourat, a hlasoval jsem pro ten návrh, jak byl předložen," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
Zákon nyní putuje do Senátu. "Senát je specifické těleso, které hlasuje velmi svébytně. Uvidíme, jak nám tato pojistka demokracie zafunguje," dodal Benda. Protože senátoři už jednou podobnou normu kvůli absencím neschválili, zajde prý Benda senátorům domluvit. "Ale nakonec každý z nich hlasuje sám za sebe," poznamenal. Lobbovat do horní komory půjdou nejspíš i zástupci ČSSD. "Doufám, že budou všichni senátoři za ČSSD přítomni tak, aby byl zákon schválen," řekl předseda jejího poslaneckého klubu Jeroným Tejc. "Jde o ústavní zákon. Je věcí zodpovědnosti každého senátora, aby tam byl," dodal člen horní parlamentní komory, Zdeněk Škromach (ČSSD).
Zrušení doživotní imunity není retroaktivní, nevztahuje se tudíž na současné zákonodárce, ale až na ty, kteří vzejdou z příštích parlamentních voleb
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.