Zrušte trest smrti pro těhotnou Súdánku, volají čeští politici

Domácí
22. 5. 2014 17:14
Súdánský soud mimo jiné nařídil mladou ženu zbičovat sta ranami za údajné smilstvo. Její manželství s křesťanem totiž neuznal za platné (ilustrační foto).
Súdánský soud mimo jiné nařídil mladou ženu zbičovat sta ranami za údajné smilstvo. Její manželství s křesťanem totiž neuznal za platné (ilustrační foto).

Jako nepřijatelný a nepřiměřený odsoudili čeští představitelé  nedávný trest smrti nad těhotnou Súdánkou za to, že údajně konvertovala ke křesťanství. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) při setkání se súdánským ministrem zahraničí Alím Ahmadem Kartim v Praze vyzval africkou zemi, aby dodržovala své mezinárodněprávní závazky a zbavila odsouzenou ženu všech obvinění.

Karti při jednání se šéfem sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) slíbil, že súdánská vláda udělá vše proto, aby rozsudek nebyl vykonán.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka.Súdánský soud vynesl trest smrti s odkladem na dva roky nad sedmadvacetiletou Meriam Ishagovou před týdnem za údajné odpadlictví od islámu. Ishagová vinu popírá a tvrdí, že byla od mládí vychovávána matkou jako ortodoxní křesťanka. Soud také nařídil mladou ženu zbičovat sta ranami za údajné smilstvo. Její manželství s křesťanem totiž neuznal za platné.

Rozsudek v zemi, která se řídí tradičním islámským právem šaría, vyvolal vlnu kritiky ze západních zemí i humanitárních organizací. "Požádal jsem ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, aby jasně tlumočil názor České republiky na nepřijatelnost takového postupu tamní justice," napsal dnes ČTK premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Již dříve rozhodnutí súdánského soudu kritizovali lidovci.

Zaorálek při jednání se súdánským protějškem vyjádřil nad případem mladé Súdánky znepokojení. "Súdán by měl dodržovat své mezinárodněprávní závazky a příslušné orgány by měly zbavit Meriam Ishagovou všech obvinění," vyzval Zaorálek Kertiho.

Vedle Zaorálka se se súdánským ministrem zahraničí sešel předseda Sněmovny Hamáček. Také on na něj apeloval, aby byl "nepřiměřený a drastický" rozsudek zrušen. Svoboda vyznání představuje podle Hamáčka univerzální lidské právo a musí být jako taková chráněna.

"Súdánský ministr zahraničí na dnešním jednání přislíbil, že jeho vláda učiní všechny kroky k tomu, aby nebyl zmíněný rozsudek vykonán a aby celá nešťastná událost vyústila v řešení, které bude pro ČR i mezinárodní společenství akceptovatelné," uvedl po setkání Hamáček.

K vystoupení proti "neslýchanému zlu, které má být spácháno ve jménu islámského práva" v tomto týdnu české muslimy vyzval v otevřeném dopise katolický duchovní Tomáš Halík. Ti jeho výzvu podpořili. Žena podle nich nikdy muslimkou nebyla, a proto nemůže být shledána vinou z odpadlictví a z nelegálního sňatku s nemuslimským mužem.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock , ČTK , k

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ