Už v úterý se budou koaliční představitelé znovu dohadovat, zda spolupráce ODS, TOP 09 a VV má ještě smysl. Odchodem z vlády již poněkolikáté vyhrožovali představitelé nejmenší partaje, jejich ministři si nakonec podávání demisí rozmysleli. A riskovat předčasné volby se nebude chtít ani některým jejich méně známým kolegům.
Důvod je prostý. Peníze. Mezi véčkařskými poslanci jsou i tací, kteří před vstupem do sněmovny pobírali plat pod 20 tisíc hrubého. A kariéru poslance si řádně užívají - hned po získání mandátu začali nakupovat drahá auta či se zatížili několikasettisícovými hypotékami. Vracet se ke svému bývalému a daleko méně výnosnému zaměstnání by tak pro ně mohlo být likvidační.
Jde například o poslance Davida Kádnera. Během poslancování si už stihl pořídit auto za půl milionu. Před poslaneckou kariérou pobíral v agentuře Víta Bárty ABL asi 19 tisíc hrubého měsíčně. V loňském čestném prohlášení, které musejí poslanci každoročně odevzdávat do sněmovny, přitom přiznává dva úvěry v celkové výši přes 800 tisíc korun.
"Jeden z nich (na 146 tisíc - pozn. red.) jsem měl už před vstupem do sněmovny. A auto splácím a splácet budu, i kdybych zítra ve sněmovně nebyl. Na funkci poslance nelpím," uvedl k tomu Kádner pro on-line deník TÝDEN.CZ. "Jako místostarosta už přes půl roku starostuji, a bez platu. Závazky jsem vždy splácel a to budu dělat i nadále."
Podobně je na tom i poslankyně Jana Drastichová. Před vstupem do politiky učila na základní škole v Orlové, vedle svého poslancování nevykonává žádnou jinou činnost. A také ona má šesticiferné závazky: v loňském čestném prohlášení uvádí úvěr 93 tisíc a leasing 805 tisíc. Před vstupem do sněmovny prý žádné dluhy neměla - "vyrobila" si je tedy až během poslanecké kariéry. Poslanykni Drastichovou se on-line deníku TÝDEN.CZ na Velikonoční pondělí zastihnout nepodařilo.
V poslaneckém klubu VV by se našly i další podobné příklady. Někdejší provozní ekonom Jiří Rusnok si během výkonu poslaneckého mandátu na dluh pořídil auto téměř za 900 tisíc. Bývalá gymnazijní učitelka a poté překladatelka Dagmar Navrátilová má úvěr a hypotéku v celkové výši blížící se půl milionu. Jana Suchá, která se však vedle politiky věnuje i advokacii, si po vstupu do sněmovny pořídila auto za téměř tři čtvrtě milionu.
Kapitolu samu pro sebe tvoří véčkařský "čaroděj" Michal Babák, kterého spolustraníci označují za ekonomického experta VV. Loni přiznal dluhy a hypotéky v celkové výši 17 milionů korun. Zároveň uvedl vysoký zisk za opční smlouvu na prodej akcií Bene Factum. Ovšem ani sněmovně nebyl schopen přesně říct, kolik na této transakci vydělal. Do čestného prohlášení uvedl sumu 25-35 milionů.