Vítězství Donalda Trumpa vyvolalo v Jižní Koreji nervozitu a obavy, že USA přestanou Koreu chránit. Rychlé stahování USA z Koreje by byl podle českého ministra zahraničí jednoznačně špatný vývoj, i když osobně revoluční změny nečeká.
Máte za sebou cestu do Jižní Koreje, jak tam reagují na výsledek amerických voleb?
Došlo k poněkud kuriózní situaci, výsledky voleb přišly uprostřed mého jednání s jihokorejským ministrem zahraničí, Yoon Byung-se měl po schůzce jít do parlamentu se zprávou o volbách v USA, počítal však s jiným výsledkem, Donald Trump byl spíše "béčková" varianta.
Jaké to může mít pro Koreu důsledky?
Pro Koreu mohou být mnohem dramatičtější než pro nás. Trumpovy předvolební sliby, že americké náklady na obranu Jižní Koreje mají projít analýzou, zda jsou efektivní, v Koreji vyvolaly velkou pozornost a sešla se kvůli tomu bezpečnostní rada státu. Trumpovo vítězství vyvolává obavy, že se sníží americká angažovanost v této oblasti.
Co by to v dnešní době mohlo znamenat?
Například to, že si jaderné zbraně pořídí i další země. Kromě KLDR třeba Japonsko. Rychlé stahování USA z Koreje by byl jednoznačně špatný vývoj.
Není obava, že Spojené státy obecně oslabí v celé oblasti? Například Filipíny vazbu na USA oslabují.
To se mě ptáte moc, nyní potřebujeme vědět, jaká bude zahraniční politika USA pod novým prezidentem. Trump sice není nepopsaný list, ale je rozdíl mezi předvolebními deklaracemi a realitou, důležitá budou i jména jeho spolupracovníků. Osobně jsem přesvědčen, že nedojde k dramatickým změnám a revoluce nenastane. Věřím, že budou dál platit společné závazky, i když podoba americké politiky se jistě změní.
Napětí mezi oběma korejskými státy se v poslední době zvýšilo. Také proto jsou Jihokorejci tak nervózní?
Probírali jsme vztahy v celé oblasti, je tady více obav. Sice se v poslední době výrazně zlepšily vztahy s Čínou, což si Korea dost pochvaluje stejně jako trojstranné jednání mezi Čínou, Japonskem a Koreou. Jenže v souvislosti s nuklearizací severního souseda by Jižní Korea ráda měla na svém území základnu americké protiraketové ochrany, ale to se Číně nelíbí, ta proti radarové základně na jihokorejském území protestuje. Severní Koreji jsme věnovali velký prostor, chystá se další rezoluce Rady bezpečnosti, bavili jsme se o další strategii postupu vůči KLDR, a zda je pro ni možné získat Rusko a Čínu. Trvá naše nabídka vrátit se do Dozorčí komise neutrálních států, která zprostředkovává kontakt obou korejských stran. Československo bylo spolu s Polskem, Švédskem a Švýcarskem členem do roku 1993, kdy se Československo rozpadlo, a KLDR neuznala v této věci nástupnictví České republiky. Nabídka tam působit však stále trvá, sever ji však blokuje.
S jihem má však Česko mimořádně dobré vztahy, čím to je?
Nad tím jsme s korejskými partnery také přemýšleli, mimořádně dobré vztahy obou zemí mají nejspíš historické kořeny. Koreji je třeba se věnovat neustále a je regulérní povinnost pomáhat rozvíjet vztahy s touto zemí. Je to v Asii téměř bezkonkurenční partner z hlediska investic, obchodu, kulturní výměny i počtu turistů. Proto jsem rád i za druhý ročník Česko-korejského fóra budoucnosti, uskutečněné v době mé návštěvy, kde se setkávají lidé z různých oblastí, kde si vyměňují zkušenosti, mohou se seznámit a vyjasnit situaci, možnosti. Součástí delegace byla i mise 35 českých byznysmenů. Bavili jsme se o energetice, informoval jsem například o tom, jak česká vláda postupuje v projektu dostavby dalších jaderných bloků v Dukovanech. Velký potenciál je například v propojení českých a korejských výzkumných center a firem v oblasti IT, strojírenství, autoprůmyslu, biotechnologií a nanotechnologií. Korea je vůbec první zemí v Asii, s níž jsme uzavřeli strategické partnerství.
Jak se korejští partneři dívají na "dopis čtyř", ve kterém čeští ústavní činitelé kvůli setkání českého ministra kultury s dalajlámou potvrzovali strategické partnerství s Čínou?
Prohlášení čtyř ústavních činitelů nevyvolává pozornost ani u našich sousedů, natož v Koreji. Dopis u nás nabývá virtuálního významu, pouze jsme ve chvíli, kdy naše politika působila nesrozumitelně, vydali prohlášení o ujištění, že naše politika pokračuje dál.