Způsob, jakým se během povodní reprezentoval prezident Miloš Zeman, se nelíbí některým českým politologům. Hlava státu totiž nebyla takřka vůbec vidět. A ani kritika premiéra Petra Nečase (ODS) za to, že objíždí republiku vrtulníkem, nepadla na úrodnou půdu. Zeman tak činil stejně v roce 1997. Vrtulník navíc využil nedávno v březnu, a to jen letěl na návštěvu sjezdu ČSSD.
Politologové reagovali na Zemanovu krátkou tiskovou konferenci z pondělního večera. Prezident na ní přislíbil pomoc lidem zasaženým záplavami a uvolnil pro ni 60 členů Hradní stráže. Neopomněl se však přitom "otřít" o předsedu vlády a jeho létání vrtulníkem po republice, které označil za ostentativní.
Zemanovy projevy obecně sklízejí na internetu spíše kritiku. Tentokrát se k ní ovšem kromě tábora bývalých voličů Karla Schwarzenberga na sociálních sítích připojili i politologové oslovení on-line deníkem TÝDEN.CZ.
"Fakt, že se nejvyšší činitel státu neprojevuje nijak v průběhu dramatických dní a potom pronese nějaký bonmot na tiskové konferenci... Všude na světě se státníci jezdí podívat na situaci, aby ji zhodnotili a věděli, co by mohli eventuálně sami dělat. To je normální. To není žádné plané gesto," řekl politolog Rudolf Kučera on-line deníku TÝDEN.CZ. Prezident ho prý zklamal. "Doba, kdy se měl objevit mezi lidmi a něco se snažit udělat, je pryč. A teď to kritizuje a sází bonmoty. Takhle se nechová prezident," shrnul.
Anketa:
Známkujte jako ve škole: jak zatím členové vlády, hejtmani a starostové obcí a měst zvládají řešit krizové situace kolem povodní?
- Na jedničku. 20%
- Na dvojku. 20%
- Na trojku. 20%
- Za čtyři. 20%
- Pětka. 20%
Výhrady má k vystoupení prezidenta i politolog Tomáš Lebeda. "Ale každý má jinou představu, jak by hlava státu měla v takové situaci vystupovat. Není na to žádný zákon, žádné pravidlo. On je politik jako každý jiný, sám musí vědět, jak chce funkci vykonávat," poznamenal pro on-line deník TÝDEN.CZ. "Samozřejmě lze prezidenta kritizovat za to, že v rámci funkce nechodil více mezi lidi postižené povodněmi a nesnažil se jim přinést určitou naději. Mohl mluvit s nimi, vyslechnout je. To bylo možné, ale jestli to dělat nechtěl, je to jen jeho způsob výkonu úřadu a je to legitimní. Nechci hodnotit, jestli to je správné nebo ne," dodal Lebeda, jenž ovšem označil za zbytečnou konfrontaci s premiérem Petrem Nečasem. "Zneužívat situaci k politickému boji mi připadá nedůstojné. To se objevit nemuselo," dodal.
Politolog Zdeněk Zbořil však víc od hlavy státu než to, co předvedl Zeman, nečekal. Nemyslí si, že by prezident musel nutně objíždět postižené části republiky a osobně vyjadřovat poškozeným účast. "Zdá se mi, že neustále probíhá soutěž mezi politickými představiteli, kdo se ukáže víc na veřejnosti, když se stane neštěstí. Známe to dobře z roku 2002. Americký prezident pronese vždy na veřejnosti jednu větu. Garantuje tak lidem, že stát se o ně postará. Zeman vystoupil na odpovídající úrovni," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
Prezident na sebe přitáhl za svůj projev kritiku zejména kvůli poznámce o "ostentativním" létání vrtulníkem. Sám přitom z výšin obhlížel situaci spolu s Václavem Klausem při povodních v roce 1997. V březnu letošního roku využil vrtulník při své cestě se svým přítelem, šéfem odborů Jaroslavem Zavadilem, na stranický sjezd ČSSD, kde pronesl delegátům zdravici. Let z Prahy do Ostravy a zpět vyšel zhruba na šedesát tisíc korun.