Polovina Čechů nechce ani uprchlíky prchající před válkou

Domácí
7. 10. 2015 14:25
Uprchlíci (ilustrační foto).
Uprchlíci (ilustrační foto).

Proti přijímání uprchlíků ze zemí s válečným konfliktem je polovina Čechů. Dvě pětiny se kloní k jejich přijetí do doby, než se budou moci vrátit domů, a jen čtyři procenta uvedla, že Česko by mělo uprchlíky přijmout a nechat je se zde usadit. Obyvatelé Slovenska jsou v tomto ohledu ještě vyhraněnější, naopak v Polsku jsou uprchlíkům nakloněni více. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) a obdobného průzkumu center CEORG v Polsku a Slovensku.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

Proti přijetí běženců je 62 procent Slováků a 38 procent Poláků. Pro přijímání uprchlíků a jejich usazení v zemi se na Slovensku vyslovily dvě procenta lidí a v Polsku šest procent. Polovina Poláků by je nechala v zemi jen do doby, než budou schopni se vrátit domů. Na Slovensku je téhož názoru třetina lidí.

Co se týče uprchlíků z Blízkého východu a severní Afriky, je názor Čechů poměrně jednoznačný. Podle 69 procent dotázaných by Česko nemělo uprchlíky a migranty z těchto regionů přijímat, opak si myslí čtvrtina veřejnosti.

Postoje Slováků jsou v tomto ohledu podobné. V Polsku nesouhlasí s přijímáním zmíněných běženců 55 procent občanů, přibližně třetina s tím nemá problém.

Názory na přijímání uprchlíků z Ukrajiny jsou mezi Čechy a Slováky méně jednoznačné. Zhruba polovina dotázaných z obou těchto států ho nepodporuje, dvě pětiny by pro něj zvedly ruku. V Polsku je poměr obrácený, polovina souhlasí a dvě pětiny nesouhlasí s přijímáním ukrajinských uprchlíků.

Přijímání uprchlíků z válčících zemí na přechodnou dobu podporují spíše lidé s vyšším vzděláním a lepší životní úrovní. Vysokoškoláci a občané s vyšší životní úrovní jsou relativně častěji nakloněni i přijetí aspoň nějakých azylantů z Blízkého východu, severní Afriky a Ukrajiny.

Podle zjištění CVVM Češi očekávají, že se cizinci co nejvíce přizpůsobí zvyklostem české kultury, a dlouhodobě je vnímají jako určité bezpečnostní riziko.

Agentury provedly průzkum v první polovině září mezi tisícovkou dotázaných v každé zemi.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ