Každý druhý Čech má pocit, že počet cizinců žijících v ČR je vysoký. Většina se domnívá, že by se tito cizinci měli co nejvíce asimilovat. Podle 12 procent lidí by zde vůbec neměli mít možnost pobývat. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který zveřejnila ČTK.
Pouze tři procenta oslovených v květnovém průzkumu uvedlo, že počet cizinců žijících v České republice je nízký. Třetina ho nepokládá ani za vysoký, ani za nízký. Vysoký počet cizinců vadí sociálně slabým, voličům KSČM a lidem s nízkým vzděláním. Pestřejší společnost postrádají hlavně studenti a mladí do 19 let.
Právo dlouhodobě pobývat v Česku cizincům přiznává každý desátý. Tři čtvrtiny lidí se domnívají, že by tu možnost měli mít jen za splnění určitých podmínek.
Čtyři procenta dotázaných uvedlo, že cizinci by měli mít v Česku možnost žít zcela podle svých zvyklostí. Čtyři z deseti soudí, že by se měli přizpůsobit pouze v některých věcech. Zatímco Pražané by požadovali co největší asimilaci, lidé z vesnic s méně než 800 obyvateli by nejčastěji nechali žít cizince podle jejich zvyklostí.
Podle údajů z loňského září cizinci tvoří zhruba 2,5 procenta obyvatel republiky. Nejvíce jich žije v Praze, jejich počet však roste ve všech krajích. Podíl cizinců v ČR je nicméně oproti ostatním vyspělým zemím EU stále nízký. V sousedním Rakousku tvoří lidé ze zahraničí desetinu obyvatelstva, ve Švýcarsku dokonce pětinu. Každý desátý či dvanáctý obyvatel pochází ze zahraničí i v Německu, na Kypru, v Řecku, Španělsku či Belgii.
Foto: archiv