Polský a český premiér jsou v otázce základen zajedno
19.02.2007 13:18
Česká republika a Polsko zřejmě kývnou na americkou žádost umístit na jejich území svůj systém protiraketové obrany. Ve Varšavě se na tom v pondělí shodli premiéři Mirek Topolánek a Jaroslaw Kaczynski. Ani jeden z nich nepředpokládá, že by se o této otázce konalo v jejich zemích referendum.
"Shodli jsme se na tom, že pravděpodobně na tu nótu obě země odpoví pozitivně," řekl Topolánek před novináři po jednání s Kaczynským. "Snažíme se vytvořit určitý komunikační most tak, abychom se vzájemně informovali o našich pozicích," dodal. Upozornil ale, že jde o samý počátek jednání. Pokud jde o referendum, není tato otázka podle obou šéfů vlády pro referendum vhodná.
Proti americké protiraketové základně, jejíž radarová část má stát v Česku a protiraketové střely mají být umístěny v Polsku, se už několikrát vyslovilo Rusko. Kaczynski v pondělí znovu ubezpečil, že zařízení není namířeno proti této zemi.
"Je známo, jaký je cíl základny. Není namířena proti žádnému normálnímu státu, má tvořit zabezpečení proti případné činnosti států, které se nechtějí podřídit principům obvyklým ve světě," zdůraznil polský premiér. Také Topolánek prohlásil, že americká žádost znamená pro českou vládu úsilí o zvýšenou komunikaci s ruskou či německou stranou i s vlastní veřejností.
Podle Topolánka USA rozšíření obrany s Ruskem předem projednaly
Také Topolánek prohlásil, že americká žádost znamená pro českou vládu úsilí o zvýšenou komunikaci s ruskou či německou stranou i s vlastní veřejností. Odmítl jako "účelové" výhrady šéfa německé diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera, že prý USA v plánech na budování protiraketového štítu u ruských hranic opomíjejí Rusko. Topolánek považuje za "velmi naivní" se domnívat, že USA své záměry v Česku a Polsku již s ruskou stranou nekonzultovaly.
Vyjádřil se tak nicméně předtím, než ruský generál Nikolaj Solovcov v pondělí varoval, že ruská armáda by mohla případně na americký protiraketový systém v ČR a v Polsku zaměřit své rakety.
Kaczynski a Topolánek, známí skeptickým postojem k snahám o oživení euroústavy, zamítnuté předloni ve francouzském a nizozemském referendu, se vyslovili pro aktivní přístup k debatě o další budoucnosti Evropské unie. Ta sice netrpí žádnou krizí, ale záhodno je přijít s "pozitivní iniciativou" ohledně pravidel fungování společenství, aby byla jednodušší a umožňovala další rozšiřování Evropské unie.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.