V celostátní soutěži o nejodvážnější činy dětí do čtrnácti let mají letos poprvé převahu hrdinky. Porota vybrala celkem šest příhod, při kterých děti za poslední dva roky prokázaly největší odvahu. Oceněny byly čtyři dívky a tři chlapci.
Z dvacítky nominovaných je vybrala porota, v níž zasedla manželka prezidenta republiky Livia Klausová, psycholog Karel Humhal nebo sportovec Aleš Valenta. Odhadnout situaci, rychle se rozhodnout a prokázat notnou dávku odvahy není jen výsada dospělých.
Akce se koná v ČR po osmé a seznam dětských hrdinských činů se letos rozrostl už na 150, jak uvedla koordinátorka projektu Epic - Cena za odvahu Lucie Straková. „Rozhodování není snadné, protože vlastně všechny nominované děti prokázaly svou statečnost. Snažili jsme se posuzovat náročnost činu vzhledem k věku,“ vysvětlil dětský psycholog Karel Humhal, který je jedním ze členů poroty. Podle něj jsou to výborné příklady nejen pro vrstevníky, ale pro celou společnost.
„Těší mě, že máme v Česku stále odvážnější dívky. Dříve v příbězích sehrávaly jen roli někoho, kdo pomoc pouze přivolal, ale teď se pouštějí do odvážných a fyzicky náročnějších situací,“ řekl psycholog Humhal. Podle něj děti-zachránci mají některé společné rysy: skromnost a nekomplikovanou osobnost.
Skutečně. Děti, které si přišly převzít ceny, působily před reflektory médií v Obecním domě spíše stydlivě a skromně. Své příběhy však vypravovali s osobitou nenuceností. Psycholog Humhal dodává, že takový zážitek působí na vyzrávání dětské psychiky velmi příznivě. „Přál bych si, aby příběhy malých hrdinů, oslovily nejen děti, ale i dospělé,“ dodal.
Zachránila stařenku před umrznutím
Bylo pozdní lednové odpolene a třináctiletá Violeta Siřišťová z Bartošovic se vracela z tanečního kroužku na kole. Cestou domů se začalo stmívat a Violetu přepadl strach. "Uslyšela jsem tenounký hlásek, který volal o pomoc. Překonala jsem sama sebe a šla jsem po tom hlase,“ pokračovala dívka. Ve sněhu našla paní Neuwirthovou, místní stařenku, která byla jen lehce oblečena a bosa. Violeta přikryla ženu svým oblečením, kterým se původně teple vybavila na cestu na kole a sama utíkala pro nejbližší pomoc. Doběhla své dvě spolužačky a společně s pomocí maminky jedné z nich přenesly podchlazenou paní do tepla. „Přisla jsem domů o tři hodiny později, tak jsem nejdřív dostala zaracha. Ale později zjistili, co se stalo. Tak mě nakonec pochválili,“ vzpomíná na strachující se rodiče Violeta.
Kamarádi na život i na smrt
Naopak rovnou hrdinou se pro svou babičku školitelku záchranářů stal čtrnáctiletý Tomáš Uchytil. V říjnu se vydal ze své vesnice Stříbrné Hory u Přibyslavi spolčeně s dlouholetým kamarádem Robinem na kole na výlov k nedalekému rybníku. „Vůbec nevím, jak se to stalo. Povídali jsme si a najednou se mi připletla holinka do předního kola a už jsem ležel, ale víc si nepamatuji, probudil jsem se až v nemocnici,“ vzpomínal na příhodu zachráněný Robin. Tomáš, který zbystřil, že kamarád leží na zemi, škube sebou a modrá, k Robinovi přiskočil a vytáhl mu jazyk. Když Robin začal opět dýchat zavolal lidi z okolí a půjčil jim svůj mobil, aby zavolali záchrannou službu. „Beru to jako normální věc. Hlavním vzorem pro mě v této situaci byla babička a škola, kde jsme měli dvakrát výuku první pomoci,“ odvětil Tomáš. Oba kamarádi se shodují na tom, že je příhoda od rybaření rozhodně neodradila. „Jenom si už na kolo nebudu brát holinky,“ dodal Robin.
Neohroženě si prorazila cestu oknem
Nejkrkolomnější kousek musela při záchraně své neposedné sestřenice Šárky provést dvanáctiletá Kristýnka Fornálová z Uherského Hradiště. Šárka se totiž propadla ve staré, opuštěné kotelně, když stoupla na zaprášené střešní sklo, ze sedmi metrů na beton. Kristýnka vyrazila okénko z drátěného skla ve výšce zhruba dvou metrů a prolezla jím dovnitř do kotelny. „Slyšela jsem hroznou ránu. Vlezla jsem dovnitř a uviděla zakrvácenou Šárku. Roztrhla jsem si tričko a snažila jsem se zastavit krvácení, jak byla Šárka pořezaná na rukou,“ vypravuje Kristýnka. Ani jedna z obou dívek u sebe neměly mobilní telefon, takže prolezly tímtéž proraženým okénkem ven a Kristýnka přivolala pomoc. Přestože Šárka utrpěla komplikované tříštivé zlomeniny nohy, které se stále hojí, vyvázla bez dlouhodobých následků.
Příliš dobrodružný výlet na šlapadle
Dobrým záchranářským tandemem na Těrlické přehradě by mohli být čtrnáctiletý Zdeněk Nogol a třináctiletý Lukáš Valový. Oba kamádi vyrazili v květnu 25. června 2005 na šlapadlo. Svítilo slunce. Mnoho rekreantů se na přehradě koupalo a opalovalo. Kluci se vydali na plavbu přes vodní plochu. V polovině však ulyšeli hlasitý štěkot psa. „Obrátili jsme se a viděli nafukovací člun a vedle něj plavalo bezvládné tělo obrácené hlavou ve vodě,“ popisuje otřesný zážitek Lukáš. Pes mezi tím žalostně naříkal ve člunu. Lukáš vzal psa a Zdeněk skočil do vody. Na pomoc jim také přispěchal náhodný plavec. Muže společně vytáhli na břeh a snažili se jej oživit. Bohužel marně. Přivolaní záchranáři konsatovali náhlý srdeční kolaps s následným utonutím.
Odvahou předčila kluky
Utajit hrdinství se snažili nezbedové ze základní školy v Hodslavicích, kterou obtéká málá říčka Zrzávka. Skupinka školáků se vydala jednoho lednového odpolene prozkoumat tvrdost ledu ke splavu na zamrzlou řeku. „Jeden kluk uklouz a spadl do díry pod ledem v hlubším místě. Volal o pomoc,“ vypravuje jedenáctiletá Aneta Hromádková. Rodiče za ní dodávají, že kluci prý zpanikařili a vystrašeně po sobě pokukovali. Aneta sice měla také strach, ale v kleče se pomalinku ke spolužákovi připlížila a chytla ho za ruku. Kousek po kousku ho následně vytáhla ven. „Šli jsme pak domů a nic jsme nikomu neřekli, až za pár dní se to začalo ve škole vyšetřovat,“ říká Aneta. Škola poté hrdinství Anety odhalila a přihlásila ji do soutěže. „Vím, že tam děti budou stejně chodit. Dělal jsme to také, ale důležité je, aby si uměly navzájem pomoci,“ odpověděl Anetčin otec.
Malá záchranářka z Bílova
Nejmladší hrdinkou Ceny za statečnost 2007 se stala devítiletá Dášenka Řeháčková z Bílova. Ta dokázala v březnu letošního roku pomoci dvěma bratrům, tříletému Evženovi a třináctiletému Janovi, kterým hrozilo udušení. Ti kvůli špatnému odvětrání plynového průtokového ohřívače v koupelně upadli do bezvědomí. Dášenka uslyšela zvláštní tupou ránu. Nejdříve netušila, co se děje. Dveře od koupelny nešly otevřít. „Když jsem spařila škvírkou ve dveřích oba bratry ležet, vylekala jsem se,“ řekla Dášenka. Prostrčila třetího sedmiletého bratra Mikuláše, který je o něco menší, dovnitř. Vodu se jim společně podařilo zavřít. Dívka poté utíkala k sousedům pro pomoc. Oba chlapci byli převezeni do nemocnice na Jednotku intenzivní péče a po dvou dnech se mohli vrátit domů.
Foto: EPIC