Zpravodajské služby by mohly získat přístup k informacím o klientech bank. Údaje chráněné bankovním tajemstvím by zpravodajci měli dostat hlavně tehdy, pokud se týkají financování terorismu či organizovaného zločinu. Žádat by mohli nově také informace o tom, komu patří které telefonní číslo. Vyplývá to z návrhu zákona o zpravodajských službách a novel souvisejících zákonů, které v pondělí schválila vláda. Novinářům to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který návrh předkládal společně se šéfem Bezpečnostní informační služby Jiřím Langem.
"Tyto informace by mohly zpravodajské služby použít v rámci boje proti organizovanému zločinu," uvedl Sobotka a připomněl, že dosud mohly o podobné údaje žádat pouze při prověřování terorismu. Premiér dodal, že vláda tento zákon připravovala už nějakou dobu a že nejde o reakci na nedávné teroristické útoky v Paříži.
Informace z bankovního sektoru by měli zpravodajci získat prostřednictvím Generálního finančního ředitelství. Nyní platná legislativa umožňuje pouze tok informací od zpravodajských služeb k orgánům daňové správy. Rozvědky podle předkládací zprávy usilují především o údaje o podezřelých společnostech, za které vystupují nastrčené osoby nebo které o sobě neposkytují bližší informace a které by mohly ohrozit bezpečnost a hospodářství České republiky.
Mezi další závažné problémy, kterými se zpravodajské služby zabývají, patří podle předloženého materiálu rovněž snaha netransparentních společností ovlivnit chod státních či polostátních institucí. "Svůj vliv se převážně snaží prosadit prostřednictvím osob v jejich vedení, které následně prosazují jiné zájmy, než by z titulu své pozice prosazovat měly, a roste tak opět riziko poškozování zájmů České republiky," uvádí předkládací zpráva k zákonu.
Zpravodajci usilují rovněž o informace o stoupencích radikálního islámu, jejichž aktivity by mohly být financovány z výnosů organizované kriminality. Nově by zpravodajské služby také mohly žádat údaje od poskytovatelů telefonních služeb, které se týkají majitelů telefonních čísel.
Rozšíření pravomocí BIS je součástí širších změn, které vláda slibuje. V budoucnu se počítá rovněž s novým způsobem kontroly zpravodajských služeb, na které by se podílel i občanský orgán odvozený od Parlamentu a složený z důvěryhodných, bezpečnostně prověřených a veřejností respektovaných lidí.
Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) se s předložením této změny počítá v letošním legislativním plánu a lidovci podle něj na zvýšení kontroly zpravodajských služeb trvají. "Nechtěli bychom se dostat do situace, kdy by nám tu vládly tajné služby," poznamenal.
Vláda v příštích letech také počítá s navýšení rozpočtu BIS o desítky, maximálně stovky milionů korun. V posledních letech jejich rozpočet činil asi 1,1 až 1,2 miliardy korun. Bělobrádek s posílením souhlasí, podle něj musely tajné služby v minulých letech kvůli zkrácenému rozpočtu propouštět odborníky.
Hlavní body návrhu novely zákona o zpravodajských službách, který v pondělí projednala vláda: |
-
- Prolomí se daňové tajemství tím, že zpravodajská služba bude moci žádat informace ze správy daní od Generálního finančního ředitelství. Ředitelství nebude muset údaje poskytnout, pokud by to ohrozilo účinný výběr daní. Nynější úprava umožňuje tok informací jen od zpravodajských služeb k orgánům daňové správy.
- Zpravodajská služba bude moci pro plnění konkrétního úkolu žádat od telekomunikačních operátorů údaje o klientech, aby byla schopna zjistit majitele telefonní stanice nebo telefonní číslo účastníka. Nyní má zpravodajská služba v případě nasazení odposlechu k dispozici obsah hovoru a telefonní číslo volaného.
- Zruší se zákonné omezení, které umožňuje zpravodajským službám získávat údaje chráněné bankovním tajemstvím výhradně v případech, které se týkají financování terorismu. Zpravodajské služby budou moci žádat údaje také od spořitelních a úvěrních družstev, tedy kampeliček. Zůstává povinnost mít svolení soudce.
- Novela má podle předkládací zprávy pomoci získávat informace o lidech ze struktur organizovaného zločinu a islámských radikálů a o praní špinavých peněz a odhalovat korupci, snahy o ovlivňování chodu státních a polostátních institucí nebo finanční podporu terorismu v zahraničí.
- Novela má být účinná 15. dnem potom, co vyjde ve Sbírce zákonů.
|
|
Zdroj: ČTK
|
|