Poslanci hodlají zjistit, jak je možné, že expremiér Josef Tošovský získal bezpečnostní prověrku, když před listopadem 1989 údajně spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností (StB). Informují o tom středeční Hospodářské noviny a Mladá fronta Dnes. Podle MfD měl Tošovský s StB bližší vztah než obyčejný agent - komunistickou rozvědku dokonce aktivně úkoloval.
"Budeme se na to určitě ptát," poznamenal k okolnostem vydání Tošovského prověrky Vladimír Koníček (KSČM), který je členem poslanecké komise pro kontrolu Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). "Dochází mi trpělivost. Každý další případ ukazuje, že chyba je v systému," dodal jeho kolega z komise Pavel Severa (KDU-ČSL).
Severa chce navíc na nejbližším jednání navrhnout, aby bylo možné lidi, kteří v budoucnu při prověrkách zatají, že spolupracovali s bezpečnostními složkami minulého režimu, trestně stíhat. "Není možné, aby nás takhle tahali za nos. Trestní odpovědnost by mohla pomoci," míní. Konkrétní znění paragrafu ještě nemá, chce svou ideu nejprve probrat se členy komise.
Poslanci se podle MfD obávají, že aféra může poškodit zemi v zahraničí. "Příští týden se kvůli tomu setkáme s ředitelem úřadu (NBÚ). Určitě budeme žádat vysvětlení," uvedl sociální demokrat Miloslav Soušek.
Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) je přesvědčen, že se všechny pochybnosti kolem prověrek rozplynou, až se naplno otevřou archivy. "Problém by to mohl být, pokud bychom pokračovali v praxi, podle níž bylo dosud vše utajované. My chceme otevřít archivy StB a dát všem možnost, aby si udělali obrázek," řekl HN ministr.
Podle civilní rozvědky (Úřad pro zahraniční styky a informace - ÚZSI) bývalý premiér a někdejší dlouholetý guvernér České národní banky Tošovský spolupracovníkem StB nebyl. "Pokud by pan Tošovský byl oficiálním spolupracovníkem StB, objevil by se ve vydaných seznamech," řekl mluvčí rozvědky Bohumil Šrajer.
MfD uvedla, že Tošovský byl ideovým spolupracovníkem bývalé komunistické rozvědky, která byla součástí StB. Do kontaktu s tajnou bezpečností se prý dostal z titulu své funkce v říjnu 1986, kdy působil jako poradce předsedy Státní banky československé (SBČS). Podle deníku to vyplývá z dobových dokumentů, jež léta ležely jako nezpracované archiválie ve spisovnách ministerstva vnitra. Tošovský jakoukoli spolupráci s StB popírá.
Z dokumentů podle MfD vyplývá, že Tošovský během své aktivní spolupráce nikoho neudal ani úmyslně nepoškodil tak, aby ho pak StB pronásledovala. Kromě desítek odborných analýz prý pomohl StB s vyhodnocením některých zahraničních návštěv v bance. Některé analýzy vypracoval Tošovský podle MfD i pro nejvyšší vedení KSČ.
Deník uvádí, že Tošovský byl ve vztahu k StB v mnohem silnější pozici - rozvědku prý dokonce úkoloval. Žádal ji třeba o zjištění konkrétních informací z prostředí zahraničních bank. Rozvědka pak ihned zadávala svým špionům v cizině, aby Tošovskému a jeho zaměstnavateli SBČS žádané informace sehnali.
"T. mi předal požadavek na materiály z OECD. Bude zpracován požadavek na residenturu Bonn," píše se podle MfD například v záznamu ze schůzky z 26. dubna 1988. Později Tošovský údajně požádal o detailní informace o jistých krocích jedné britské banky. "T. mne požádal, abychom se pokusili získat další doplňující informace k National Westminster Bank. Ihned byla zaúkolována residentura v Londýně," stojí v záznamu z 15. května 1988.
Foto: ČTK