Ústavní činitelé nemají podle Obvodního soudu pro Prahu 1 právo využívat zdarma služeb soukromých dopravců. Mohou však následně po státu požadovat, aby jim jízdné proplatil. Soud o tom ve středu rozhodl v rámci jednání, při kterém zamítl žalobu společnosti Student Agency na Českou republiku o náhradu jízdného ve výši 270 korun za cesty europoslance Josefa Zieleniece a senátora Igora Petrova.
Za sporem stála snaha ředitele dopravní společnosti Student Agency Radima Jančury a zástupců strany SNK ED soudně napadnout nárok na zákonem stanovené bezplatné cestování poslanců a senátorů. Stát podle nich nutí soukromé dopravce, aby české zákonodárce neomezeně sponzorovali.
"Zákon se podle mého názoru vztahuje pouze na veřejnou hromadnou dopravu, která je provozována státem. Jinak by to mělo být tak, že by si (poslanci a senátoři) měli zaplatit jízdné a to jízdné by jim pak refundoval příslušný úřad, pod který patří. Upravuje to zákon o platu. Takový je můj výklad," odůvodnila své rozhodnutí soudkyně Maria Sinevičová. Pokud by tak společnost trvala na úhradě jízdného, má podle soudkyně zažalovat přímo Zieleniece a Petrova. Připomněla, že se proti verdiktu nelze odvolat, protože při částce do dvou tisíc není právo na odvolání.
Právní zástupce Student Agency Stanislav Polčák i Zieleniec byli přes zamítnutí žaloby s verdiktem spokojeni. "Je to velmi důležitý precedenční rozsudek. Představa, že teď poslanci a senátoři budou lepit lístky na papír a odnášet to nějaké účtárně v parlamentu k proplacení, když mají velké náhrady, je nesmyslná," uvedl europoslanec.
"Náš vzkaz všem soukromým dopravcům v České republice ode dneška zní: Nemusíte vozit poslance a senátory zdarma. Příště by řidič každého dopravního prostředku měl tu průkazku ignorovat a samozřejmě požádat o zaplacení," doplnil jej Polčák.
Oba zároveň vyjádřili svou naději, že dnešní rozsudek popožene ústavní činitele i k placení v prostředcích veřejné hromadné dopravy. "Teď je důležité, aby vedení Poslanecké sněmovny a vedení Senátu z tohoto vyvodilo závěr, upravilo text na průkazkách nebo tyto průkazky odebralo a informovalo poslance a senátory, že každou jízdu tramvají či vlakem si mají zaplatit," míní Zieleniec.
"Problém spočívá v tom, že město je z pohledu evropské judikatury bráno jako složka státu. Ale osobně si myslím, že by (platby za jízdné) mělo požadovat i město," prohlásil Polčák.
Petrov řekl, že záměrem bylo upozornit na nesmyslnost bezplatného cestování. "Jak přijde soukromý dopravce k tomu, aby přepravoval někoho zdarma," dotázal se senátor. Senátorský klub SNK v příštím roce na základě tohoto soudního rozhodnutí navrhne příslušné legislativní změny. Jejich součástí by podle Petrova mělo být i celkové zrušení nároku na bezplatnou veřejnou dopravu zákonodárců. Podobně se vyjádřil i předseda senátu Přemysl Sobotka (ODS). Ten v reakci na středeční verdikt Českému rozhlasu-Radiožurnálu řekl, že senátoři znovu předloží návrh zrušení bezplatného cestování, s nímž přišli již v roce 2005. Sněmovna však tehdy tento návrh nepodpořila. Stejný záměr už v září ohlásil předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD).
Zieleniec a Petrov podnikli v dubnu 2006 bezplatnou demonstrativní jízdu linkovým autobusem do Brna a do Jihlavy. Následovala žaloba společnosti na Českou republiku. Podle Zieleniece soud původně nárok na zaplacení jízdného společnosti přiznal a vydal platební příkaz ministerstvu financí. To však odmítlo vyhovět s poukazem na to, že k proplacení není příslušným orgánem, uvedl europoslanec. Podle zástupců SNK ED je cestování zdarma, a k tomu na úkor soukromých dopravců, výsměchem občanům a zásadním omezením vlastnických práv.
Ilustrační foto: archiv Týden.cz