Poslanci couvli, policie jim dál může odtáhnout auto

Domácí
12. 6. 2014 16:59
Kancelář Poslanecké sněmovny, Malostranské náměstí.
Kancelář Poslanecké sněmovny, Malostranské náměstí.

Sněmovní hospodářský výbor ve čtvrtek ustoupil od svého návrhu, který měl policii zabránit, aby poslancům a senátorům odtahovala jejich auta z parkovacích zón. Výbor přehodnotil své usnesení z května, kterým navrhl vložit příslušný zákaz do novely zákona o provozu na pozemních komunikacích. Místo toho doporučil schválit zákon v podobě, v jaké ho předložila vláda. Pro revokaci květnového usnesení hlasovali všichni přítomní členové výboru.

Poslanec František Laudát (TOP 09), který návrh na změnu zákona na květnovém jednání vznesl, s ním odmítá být spojován. Již tehdy řekl, že jedná ve shodě s ostatními politickými stranami. Ve čtvrtek prosazoval stažení tohoto návrhu, pro který v květnu hlasovali všichni přítomní členové výboru.

Zákon nyní uvádí, že o odstranění vozidla, které neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti, rozhodne policista nebo strážník obecní policie a vozidlo se odstraní na náklad jeho provozovatele. Podle původního pozměňovacího návrhu, od něhož výbor ustoupil, by nebylo možné mimo jiné rozhodnout o odstranění vozidla, pokud jde o vozidlo viditelně označené jako vozidlo osoby požívající výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodních smluv.

Předseda výboru Ivan Pilný (ANO) chtěl projednávání novely zákona přerušit až do září. Zdůvodnil to tím, že se k ní sešlo mnoho pozměňovacích návrhů, které se týkají i jiných věcí. Náměstek ministra dopravy Milan Feranec však poslancům řekl, že ministerstvo považuje nutné novelu projednat a schválit nyní, protože v ní jde o převzetí evropské směrnice.

Stanislav Huml (ČSSD) předložil ke stejnému zákonu svůj návrh. Ten řeší také odtahování aut, ale týká se všech aut, a nikoli jen vozidel zákonodárců. Jeho návrh stanoví mimo jiné, že auto bude možné odtáhnout jen tehdy, pokud na něm nejprve bude po stanovenou dobu botička a řidič nebo vlastník po této lhůtě nepožádá policii o její odstranění.

Zákony o státní i obecní policii uvádějí, že policista nebo strážník nesmí botičku nasadit na vozidlo, které je "viditelně označeno jako vozidlo ozbrojených sil, ozbrojených bezpečnostních sborů, požární ochrany, vozidlo určené k poskytování zdravotnických služeb, vozidlo invalidy nebo jako vozidlo osoby požívající výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodních smluv". Takové automobily by tedy nemohly být ani odtaženy.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Horázný Josef

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ