Výpis z rejstříku nebo z katastru? Příště byste ho mohli dostat i ve stavební spořitelně. Poslanci hledají další místa, kde by mohl stát ještě úřadovat a nejnověji to budou banky a stavební spořitelny. Nový zákon, který jim umožní získat právo na vydávání úředních dokumentů, už leží ve sněmovně. Sepsali ho koaliční poslanci.
Zákon o informačních systémech veřejné správy by stavebním spořitelnám, kam doposud lidé jen posílali úspory, dal punc asistovaných míst veřejné správy, tzv. Czech POINT. Kontaktní místa se začala zavádět před čtyřmi lety a dnes je jich 6500. Kromě obecních a krajských úřadů a některých poboček pošty jsou na zastupitelských úřadech, v kancelářích hospodářských komor a u notářů.
„Chtěli jsme zvýšit dostupnost těchto míst pro občany. Odhaduji, že pokud by měly zájem všechny banky a místa zřídily na všech svých pobočkách, mohl by se počet míst zdvojnásobit," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ poslanec Stanislav Polčák (TOP 09).
Přístup za dva miliony
Banka či spořitelna bude muset státu za "autorizaci" zaplatit ročně dva miliony korun. Za každého klienta, který se v rámci internetu bude chtít připojovat do datové schránky, pak sto korun.Všechny poplatky za výpisy a služby, které jsou všude jednotné, budou jejím příjmem. A může si sama určit, na kterých místech si Czech POINT zřídí.
„Nemyslím si, že budou mít všichni zájem, může to znamenat výrazné náklady. V dalším kroku uvažujeme o tom, že službu zpřístupníme i pojišťovnám a advokátům. A možná i živnostníkům, kteří by měli zájem. Lidé by měli službu najít na logických místech," dodal Polčák.
Právě stavebních spořitelen se výrazně dotkly změny, které v sporném balíčku schválila Nečasova vláda. Podle těch se po letech státní podpora radikálně snižuje. Už ta letošní se zdaní padesáti procenty a v dalších letech stát pošle navíc jen 10 procent ročního vkladu, nejvíce dva tisíce korun, navíc výnosy zdaní. Stavební spořitelny v lednu poskytly o téměř polovinu méně úvěrů než loni. Ministerstvo financí však navíc zvažuje, že by na trh stavebního spoření pustilo také banky a kampeličky. Stavební spořitelny by tak získaly další konkurenci.
Zatím neřešíme
Zákon, který se teprve dostane na stůl vlády, nechtějí stavební spořitelny příliš komentovat. Novelu sice podepsali poslanci všech tří vládních stran a také ČSSD, ale není to oficiální návrh vlády. „Máme informace o záměru zákonodárců, ale zatím jsme neřešili, zda se budeme o autorizaci ucházet," řekla pro on-line deník TÝDEN.CZ mluvčí Modré pyramidy stavební spořitelny Hana Vaníčková.
V současné době je prostřednictvím kontaktních míst Czech POINT dostupných 16 služeb, nejnověji změna hlášení událostí do centrální evidence obyvatel. Lidé nejčastěji chodí pro výpisy z rejstříku trestů, katastru nemovitostí, výpis z obchodního rejstříku a centrálního registru řidičů.