Poslanci obědvají. <span>Poté odhlasují změnu ústavy</span>

Domácí
11. 9. 2009 09:00
Poslanci chtějí volby začátkem listopadu.
Poslanci chtějí volby začátkem listopadu.

Poslanci chtějí volby začátkem listopadu.Poslanci se od rána marně snaží dohodnout na cestě k předčasným volbám. Politické špičky sněmovny se sešly už v půl deváté, aby se dohodly, jak budou hlasovat o novele ústavy, která má umožnit rozpuštění poslanců. Schůzka však nepřinesla žádné řešení a termín voleb 6. a 7. listopadu není jistý. KSČM novelu nepodpoří.

Zasedání Poslanecké sněmovny mělo začít už v devět ráno. Napřed ho zákonodárci kvůli jednání za zavřenými dvěřmi posunuli na desátou hodinu, poté na půl jedenáctou a nakonec na jedenáctou hodinu.

Sněmovna hlasovala o všech pozměňovacích návrzích novely ústavního zákona, prošel jen ten navržený Markem Bendou (ODS). Podle Bendova návrhu by sněmovnu musel rozpustit prezident na základě rozhodnutí třípětinové většiny poslanců. Návrhy komunistů a zelených poslanci odmítli. Nyní mají zákonodárci pauzu na oběd, pokračovat budou ve 14.30. Po přestávce bude následovat závěrečné hlasování.

ČSSD a ODS chtějí, aby se sněmovna v rozpustila již v úterý.Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ se lídři politických stran v zákulisí přeli o výslednou podobu novel, které změní ústavu a zákon o volbách. Největší obtíží obou novel je, že budou v případě schválení platit retroaktivně. To znamená, že zákon bude měnit již současné volební období. "Změna ústavy, kterou nyní chce sněmovna schválit, by měla platit až od dalšího volebního období," řekl Miloš Melčák, který v případě schválení změny ústavy chystá další stížnost.

"ČSSD se snaží, aby volby byly 6. a 7. listopadu a podpoří návrh změny ústavy tak, jak byl dojednán minulý týden," řekl Bohuslav Sobotka, místopředseda sociálních demokratů. Pro tento návrh prý zvednou ruku všichni sociální demokraté, vedení přesvědčilo i několik rebelů, kteří se nechtěli rozloučit s poslaneckým křeslem. "ČSSD nepodpoří žádné další pozměňující návrhy, ty by mohly celý proces zpomalit," dodal Sobotka.

ČSSD a ODS chtějí, aby se sněmovna v rozpustila již v úterý. Podle ODS je retroaktivita v českých zákonech běžná a není na ní nic protiústavního. Poslanec Juraj Raninec (nezařazený), který se v příští sněmovně již neobjeví, se chystá ústavní změnu vetovat. "Není správné takovýmto způsobem zasahovat do ústavy," řekl Raninec.

Po přestávce bude následovat závěrečné hlasování.Zelení chtějí volby příští rok

Zelení se po ranním jednání předsedů politických stran a poslaneckých klubů rozhodli nepodpořit změnu ústavy, která má umožnit listopadové volby. "Navrhneme, aby bylo třetí čtení zákona odloženo, aby do něj mohl být zakomponován nález Ústavního soudu," řekl Ondřej Liška, předseda zelených.

Podle Martina Bursíka (SZ) mají připravený vlastní pozměňovací návrh, který je v souladu s nálezem Ústavního soudu. "Náš návrh by nedovedl sněmovnu k předčasným volbám, ale do budoucna by ochránil menší politické strany," řekl Bursík. Jejich úprava by platila až od příštího volebního období. Rozpuštění sněmovny by umožnila pojistka, která již v ústavě je: Vláda by předložila poslancům návrh zákona, který by spojila s hlasováním o důvěře. Pokud by poslanci tři měsíce nechali tento zákona ležet, sněmovna by mohla skončit.

Původně se volby měly konat 9. a 10. října. Jednorázový ústavní zákon, na jehož základě se tak mělo stát, ale ve čtvrtek na návrh nezařazeného poslance Miloše Melčáka zrušil Ústavní soud. Již minulý týden odložil konání voleb na neurčito a politici se od té doby snaží najít nenapadnutelnou cestu k volbám.

ČTĚTE TAKÉ: Nuda v Brně se nekonala. Sladká Melčákova tečka
                        Co dál s volbami? Parlament musí jednat pekelně rychle

Senát dnes zahájil svou schůzi v devět ráno, aby ji hned poté přerušil. Nyní čeká, až obě schválené novely obdrží a k novele ústavy se vrátí v sobotu.

Podle dohodnuté podoby ústavní novely by sněmovna měla získat právo navrhnout třípětinovou většinou hlasů prezidentovi své rozpuštění. Prezident by pak mohl vyhlásit nové volby na 6. a 7. listopadu.

Harmonogram předpokládaných kroků nutných pro konání předčasných voleb 6. a 7. listopadu:

pátek 11. září - sněmovna schválí novelu ústavy a volebního zákona
pátek 11. září nebo sobota 12. září - senát schválí novelu ústavy a volebního zákona; ty pak podepíše prezident, premiér a budou uveřejněny ve Sbírce zákonů

úterý 15. září - sněmovna se usnese na svém rozpuštění, prezident jí následně vyhoví a vyhlásí nové předčasné sněmovní volby
do čtvrtka 17. září - vyhlásí prezident volby
do úterý 29. září - strany předloží kandidátní listiny

do soboty 3. října - mohou strany doplnit kandidátky
do neděle 11. října - strany odstraní závady na kandidátkách
pondělí 12. října - lhůta pro registraci bezchybných kandidátních listin
středa 14. října - losování volebních čísel
pondělí 26. října - televize a rozhlas začnou vysílat volební spoty
čtvrtek 5. listopadu - dodání hlasovacích lístků voličům
pátek 6. listopadu - první den voleb
sobota 7. listopadu - druhý den voleb 

Foto: Jan Schjebal

Další čtení

Policisté ze střelby na fakultě se sešli s obětmi. Emotivní, plné vděku

Domácí
26. 3. 2025

Nebezpečná nákaza se blíží: Stát zavádí preventivní opatření

Domácí
26. 3. 2025

Kodaň vítá americké rozhodnutí změnit podobu chystané návštěvy Grónska

Domácí
26. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ