Návrh na zrušení poplatků ve zdravotnictví vyvolal v Poslanecké sněmovně bouři argumentů. Mnohé z nich jednoznačně cílily na emoce přihlížejících. Zatím se neví, zda zapůsobily, schůze byla po dvou hodinách jednání přerušena.
"Představte si třeba pětaosmdesátiletého člověka, který zaplatí ne jen pět, ale třeba patnáct tisíc korun, a kterému pojišťovna přeplatek odmítne vyplatit," řekl například exministr zdravotnictví David Ratha. "Bude se kvůli pětistovce nebo tisícikoruně se zdravotní pojišťovnou soudit?" dodal.
Návrh na zrušení poplatků ve zdravotnictví předložila skupina poslanců vedená Jiřím Paroubkem a Davidem Rathem. ČSSD tvrdí, že poplatky jsou protiústavní a chybí jim sociální citlivost, a kritizují, že lékařům hrozí za nevybírání poplatků sankce. Proti poplatkům jsou i komunisti a určité zmírnění alespoň pro děti požadují také poslanci KDU-ČSL. I proto hrozí, že by návrh na zrušení poplatků mohl sněmovnou projít.
Poplatky prý stejně nevydrží
Diskusi o rušení poplatků zahájil jeden z autorů návrhu, předseda ČSSD Jiří Paroubek. Zdůraznil, že jeho strana má podle průzkumů veřejného mínění nejsilnější podporu, a že proto má mandát bojovat proti regulačním poplatkům. "Poplatek se týká i těch, kteří nemocní a bezmocní, v bolestech leží v nemocnicích. Je to podle našeho názoru nelidské a amorální," líčil Paroubek. Řekl také, že poplatky budou stejně zrušeny, nejpozději ve chvíli, kdy se ČSSD po dalších volbách dostane k moci.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek žádal především více času, aby se ověřily dopady poplatků. Opakovaně také zdůraznil, že díky evidenci doplatků naopak ušetří chronicky nemocní, kteří dopláceli nejvíc: podle odhadů využije pětitisícový ochranný limit 200 až 250 tisíc lidí. "Je snazší oslovit většinu, která je zdravá nebo jen málo nemocná. A to je skupina, o kterou se zajímá sociální demokracie," obvinil Julínek Paroubka z populismu.
Poplatky na patent
Poslankyně Soňa Marková (KSČM) v dlouhém a únavném vystoupení také vytáhla výzkum veřejného mínění: lidé se prý staví k poplatkům negativně, a proto by se měly zrušit. Navíc prý zdravotnictví reformu nepotřebuje, protože systém veřejného zdravotního pojištění je v současnosti v přebytku. "Zavedení poplatků vypadá jako svérázný doplněk důchodové reformy - sníží počet důchodců," pokusila se o vtip Marková.
Exministr David Rath také označil za naprostý unikát sankci za to, když někdo poplatky nevybere, a nezvýší si tím příjem. "Navrhuji panu ministrovi, aby navštívil patentový úřad a nechal si to patentovat," zaútočil. Rath zpochybnil i regulační funkci poplatků. „Podle něj (ministra Julínka, pozn. red.) se novorozenec povaluje v nemocnici jen tak zbůhdarma? Jak se zreguluje pacient v bezvědomí na ARO? Řekl si ten člověk, že neví, co s načatým dnem, a tak se nechá přejet autem?" ptal se řečnicky.
Vyjádřit svůj názor na užitečnost poplatků ale poslanci už nestihli. Po dvou hodinách jednání schůzi přerušili do středečního rána, KDU-ČSL a komunisti totiž žádali volno na jednání klubů. Poslanci zelených dokonce na schůzi vůbec nebyli.
Ministr Julínek odmítl spekulovat, zda se přerušením jednání šance na zrušení poplatků zvýšily. "Neumím to odhadnout, neměl jsem čas sledovat, kdo na schůzi byl a kdo někde jednal," řekl na dotaz redakce TÝDEN.CZ.
Foto: Robert Zlatohlávek, ČTK