Úspory ve sněmovně
Poslanci ušetří 850 stromů, zákony dostanou elektronicky
17.12.2010 06:30 Původní zpráva
Poslanecká sněmovna se snaží dohnat dobu. Už v prvním pololetí příštího roku budou nejspíš zákonodárci pročítat návrhy zákonů na počítači a nebudou zavaleni stohy papíru. Novela jednacího řádu sněmovny přinese úspory 3,1 milionu korun a ušetří 850 stromů za jedno volební období.
K návrhu novely se ještě tento týden mají vyjádřit členové podvýboru pro změnu jednacího řádu. Sněmovna by se materiálem mohla zabývat hned na své první schůzi v novém roce, domnívá se šéfka poslanců Miroslava Němcová. S elektronizací totiž souhlasí všech pět stran zastoupených v dolní komoře parlamentu. „Pokud své podpisy připojí zástupci všech poslaneckých klubů, bude to rychlý proces. Také je možné novelu projednat ve zrychleném režimu," doufá Němcová v hladký průběh "legalizace" elektronizace.
Současný řád totiž s elektronizací vůbec nepočítá a nijak ji v legislativním procesu nezohledňuje.
Spotřeba papíru ve sněmovně |
Během 5. volebního období (2006-2010) bylo do Poslanecké sněmovny předloženo 1095 sněmovních tisků. Každý se natiskl v 330 kopiích. Průměrný počet stran jednoho tisku je 25, například zákon o státním rozpočtu však vydá na deset centimetrů tlustou knihu. Za čtyřleté volební období se tak vytisklo přes 9 milionů stran a spotřebovalo kolem 50 tun papíru. Na výrobu jedné tuny padne 17 stromů, za čtyři roky tak bylo kvůli práci sněmovny pokáceno 850 stromů. |
Kvůli úsporám ve státní pokladně i šetrnosti vůči životnímu prostředí se návrh těší silné podpoře u všech stran zastoupených v parlamentu. "Považuji za naprostý nesmysl, aby nám dennodenně chodily do schránek kila papíru. Aspoň trošičku ulehčíme českým lesům," slibuje si od novely místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV).
Za samozřejmost považuje elektronizaci sněmovních dokumentů i TOP 09. "Mělo to být učiněno už dávno," myslí si předseda poslaneckého klubu Petr Gazdík. "Tuny papíru, které sněmovna produkuje, jsou zátěží nejen pro životní prostředí, ale i pro poslance."
Pro jednou nejsou proti ani opoziční strany. "Připadá mi až nelogické, že to ještě neplatí," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Jeroným Tejc (ČSSD). Na začátku každého volebního období totiž poslanci podepisují prohlášení, jestli chtějí dostávat sněmovní tisky na papíru nebo v elektronické podobě. "Všichni nahlásíme, že elektronicky, a pak je stejně všichni dostáváme na papíře," kroutí hlavou Tejc. S návrhem souhlasí i komunisti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.