Přestože poslanec nemůže vykonávat svou práci, peněžní náhrady pro výkon jeho mandátu - které pobírá k platu - je možné bez větších problémů vyčerpat. Alespoň se tak stalo v případě zesnulého moravskoslezského poslance ČSSD Petra Jalowiczora.
Kvůli těžké nemoci, jíž letos v únoru podlehl, se Jalowiczor objevil ve sněmovně v minulém roce jen několikrát. Z kompletního přehledu položek, v němž jsou uvedeny částky k platu za telefon, cestovné a podobně, vyplývá, že Jalowiczor vyčerpal náhrady do poslední koruny. Upozornil na to server Aktuálně.cz.
Podle dokumentu se jednalo o výdaje na reprezentaci, cestovné, účty za telefony, expertné nebo stravné. Jako mimopražský poslanec také pobíral peníze za vedení pražského bytu, na který má ze zákona nárok. I přesto, že na jednání sněmovny nedojížděl.
Jalowiczorův bývalý asistent Pavel Kawulok má pro všechny položky vysvětlení. Státní peníze prý byly čerpány výhradně na aktivity související s plněním poslaneckých povinností.
Kawulok a další dva asistenti, Ryszard Konderla a David Mareček, pobírali náhrady za nemocného poslance, aby ho v jeho práci zastoupili. "Lidé po vás požadují nějakou aktivitu, jinak jste v regionu za vyvrhele," hájí nakládání s prostředky, které stát vyplácel na účet někoho jiného, Pavel Kawulok, jenž je také členem krajského vedení moravskoslezské ČSSD a místopředsedou okresního výkonného výboru ČSSD ve Frýdku-Místku.
Čtyřiaosmdesát tisíc za telefonní účty z minulého roku je jednou z nejvyšších protelefonovaných sum, které vykázali členové sněmovny či jejich asistenti. Kawulok to serveru Aktuálně.cz vysvětlil následovně: "Pan poslanec platil čtyři telefony, tedy jeden pro sebe a zbylé pro asistenty, takže na to doplácel ze svého platu tři a půl tisíce měsíčně."
Na cestovném vyinkasovala Jalowiczorova kancelář přibližně 373 tisíc. Kawulok tvrdí, že se nejedná jen o cestování do sněmovny, ale i cesty za voliči. "Dvakrát třikrát za týden se stane, že musíte někde něco řešit. Třeba přijde občan, že má problém se sociálkou, je bez nohy a nechtějí mu dát invalidní důchod. Tak zajedete na ten úřad s občanem a pomůžete mu vyplnit formulář," uvádí asistent.
Dodává, že se v rámci efektivního hospodaření snažili s kolegy spojovat cesty za voliči se schůzemi, které podle svých stanov musí sociální demokracie pořádat. Tak ospravedlnil pobírání peněz za jiné než "voličské" výjezdy. Strana podle jeho slov musí také "politicky" pracovat.
Zmiňovaný poslanecký byt podle Kawuloka rovněž neležel ladem. Kromě Jalowiczora sem jezdila jeho žena s dětmi a sám Pavel Kawulok zde také jednou měsíčně přespával, když dojížděl kvůli poslaneckým záležitostem do Prahy. Byt pro mimopražské poslance může vyjít ročně maximálně na 204 tisíc korun. To je i částka, kterou platil stát za byt Petra Jalowiczora.