Poslanec Šeich: Bodový systém nechrání životy

Domácí
19. 7. 2007 17:52
David Šeich (vpravo) a Stanislav Huml
David Šeich (vpravo) a Stanislav Huml

David Šeich (vpravo) a Stanislav HumlVíce policistů na silnicích a snazší přístup řidičů k bodovému kontu jako součást zanedbávané prevence. To jsou hlavní opatření, která by měla vést k lepšímu fungování bodového systému. S návrhy přišli poslanec David Šeich (ODS), dopravní expert Stanislav Huml a automobilový závodník Jiří Volf. Všichni se shodli na tom, že bodový systém nesplnil očekávání, ale spíše naopak.

 

„Bodový systém je extrémně tvrdý, ale nechrání životy občanů,“ řekl na úvod David Šeich, který proslul jako první politik, kterého za opilost při řízení postihl bodový trest. „Chceme tvrdý systém, který ušetří životy,“ dodal. Šeich chce jednat s tvůrci původního silničního zákona a prosadit opatření, která prosazuje spolu se svou expertní skupinou, do které patří i Stanislav Huml a Jiří Volf. Systém by měl podle nich být především preventivního rázu. V současné situaci, kdy se řidič dozvídá počet trestných bodů až po velmi dlouhé době, jeho preventivní funkce podle Stanislava Humla selhává. „Zákon byl myšlen dobře, ale kritika je oprávněná. Od roku 2004 klesal každoročně počet mrtvých při dopravních nehodách. Letos je to za půl roku nárůst o 61 obětí,“ řekl Huml.

 

Jako klíčovou součást prevence vidí Šeich snadnou dostupnost stavu bodového konta pro řidiče na internetu. S tím však zřejmě narazí u ministerstva dopravy, které internetovou databázi odmítá. Podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky by internet přinesl hned několik problémů. ,,Narážíme na zákon o ochraně osobních údajů, zároveň chceme bránit tuto databázi před viry a hackery,“ řekl. Ministerstvo uvádí ještě další problém, který se ukázal jako obtížně řešitelný. Tím je způsob vstupu do internetové databáze. Jednou z uvažovaných možností bylo zavedení vstupu po zadání rodného čísla, na základě kterého by řidič dostal na mobilní telefon vstupní kód. Zároveň však Karel Hanzelka otevřeně přiznává, že dostat se k rodným číslům není problém a systém by tak mohl být velmi snadno zneužitelný.

 

 V listopadu roku 2006 chytili brněnští strážníci při jízdě v protisměru poslance Davida Šeicha. Při dechové zkoušce mu naměřili 2,4 promile. Přivolané hlídce státní státní policie však Šeich zkoušku odmítl.
Trojici aktérů tiskové konference se nelíbí ani výše pokut, která vůbec nezohledňuje platové podmínky v České republice. Pokud důchodce spáchá přestupek, jehož spodní hranice pokuty je 25 000 Kč, těžko to zaplatí ze svého důchodu. Jako krok správným směrem uvítal Stanislav Huml technickou novelu, kterou schválil senát. Ta odstraňuje ze zákona největší nesmysly, jako je třeba pokutu v případě, že se cyklista sám zraní.

 

Na silnicích se stále více projevuje, že řidiči postupem času ztratili respekt k bodovému systému. „Prudké snížení nehod při zavedení systému byl jednorázový efekt,“ řekl Šeich. „Řidiči nevidí nikde na silnicích policisty, takže neexistuje prevence, ale jen silná represivní opatření,“ dodal. Cestou, jak zlepšit situaci na českých silnicích, by mohlo podle být podle Jiřího Volfa i zlepšení výuky v autoškolách. Huml, Šeich i Volf chtějí také pro řidiče možnost odečíst si trestné body, jako je tomu v Německu. Stanislav Huml také navrhuje, aby úřady mohly řidiči odečíst body např. za absolvování školení bezpečné jízdy, nebo za návštěvu psychologa.

 

Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Liberecká zoo bude dočasně kvůli opravě pavilonu bez žiraf, první už odjela

Domácí
15. 7. 2025
Prezident republiky Petr Pavel s manželkou Evou se setkali s mladými aktivními občany z různých regionů České republiky, 15. července 2025, Lány.

Prezident Pavel se v Lánech setkal s mladými aktivními lidmi z celé ČR

Domácí
15. 7. 2025
Téma TÝDNE

TÉMA TÝDNE: Válka na Ukrajině, blízké volby a KGB a siderické kyvadélko

Domácí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ