Sněmovní mandátový a imunitní výbor se zřejmě bude zabývat manipulací při hlasování, kterého se ve středu dopustila poslankyně Věcí veřejných Jana Drastichová. Předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD) ve čtvrtek řekl, že chce jednání výboru k této věci svolat. Konat by se prý mohlo ve druhé polovině příštího týdne.
"Je to podle mého názoru hrubé porušení ústavy, slibu poslance, zákona," uvedl Tejc. Pokud nebude tento skutek odsouzen a bude omlouván mladickou nerozvážností poslankyně, bude se tolerovat podvod, dodal. Navíc by se tím podle něho vyslal do budoucna vzkaz, že jde o přípustnou praxi.
Člen výboru Marek Benda z ODS se projednání záležitosti v tomto sněmovním orgánu nebrání, o jeho smyslu ale pochybuje. "Výsledek může být jediný, že řekneme, že se nejedná o žádný ze skutků, který by naplňoval skutkovou podstatu trestného činu nebo přestupku, a asi řekneme, že se to nemá," řekl Benda. Závažným problémem by podle něho bylo, pokud by poslanec za druhého poslance hlasoval. Drastichová ze zařízení hlasovací karty nepřítomných kolegů vytáhla. Chyba nastala, uznává Benda; poslankyně měla požádat předsedající o odhlášení všech poslanců. O záměrné porušení ústavy ale podle Bendy nešlo.
Předseda výboru Tejc si chce od předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) či kancléře dolní komory vyžádat kamerový záznam incidentu. Požádá také o stanovisko sněmovní legislativy. Pokud by se s místopředsedy výboru nedohodl na jeho svolání, učiní tak na základě žádosti dvou pětin členů výboru. K tomu stačí hlasy opozičních poslanců.
Drastichová: Byla to chyba...
Drastichová vytáhla z hlasovacího zařízení karty dvou kolegů z poslaneckého klubu VV při procedurálním hlasování o prodloužení možnosti rozhodovat o zákonech až do noci. Snížila tím kvorum potřebné pro schválení návrhu. Jednací řád sněmovny takové manipulace s hlasovacím zařízením kolegů nedovoluje. Drastichová se za svůj postup ihned ve sněmovně omluvila a označila to za chybu. Nechtěla prý ovlivnit hlasování. Vládní koalice měla dost hlasů pro svůj návrh i bez snížení kvora, takže krok Drastichové fakticky na výsledku nic nezměnil.
Sociální demokraté žádali už ve středu, aby se věcí zabývala Němcová a mandátový a imunitní výbor. Přerušili kvůli tomu na hodinu a půl jednání poslanců a zablokovali odpolední schvalování vládních reforem. Podle koaličních poslanců opozice chybu Drastichové využila k obstrukcím.
...Němcová: Nejednala úmyslně
Němcová po konzultaci se sněmovními právníky uvedla, že podnět pro jednání mandátového a imunitního výboru zatím dávat nebude. Není podle ní potvrzeno, že se poslankyně dopustila trestného činu. Věcí se ale chce dále zabývat. "Určitě je to politováníhodný skutek, který se zde stal. O tom nikdo nepochybujeme. Zadruhé jsem přesvědčena, že paní poslankyně nejednala úmyslně," řekla ve středu.
Podobný případ
Něco podobného se ve sněmovně odehrálo přesně před týdnem, ve čtvrtek 1. září. Poslanec KSČM Vladimír Koníček tehdy obvinil poslankyni Gabrielu Peckovou z vládní TOP 09, že na schůzi sněmovny zpochybnila hlasování, kterého se ale neúčastnila. Podle něj se během tohoto hlasování nacházela mimo jednací sál.
Poslankyně se ale hájila tím, že dobíhala do sálu pozdě, nevšimla si, že hlasování již skončilo, a že tedy hlasuje pozdě. "Dobíhala jsem z klubu do sálu a měla jsem pocit, že jak jsem hrábla po hlasovacím zařízení, samozřejmě, že hlasuji ano, ale zřejmě už to bylo po tom okamžiku, kdy bylo hlasování ukončeno, takže na sjetině se objevil křížek," uvedla
Sněmovna tehdy hlasovala o zkrácení lhůty pro projednání návrhu, kterým se má posílit letošní rozpočet ministerstva zemědělství o 1,1 miliardy korun. Tento návrh ale o jeden hlas neuspěl. Poté k mikrofonu přistoupila poslankyně Pecková a hlasování zpochybnila s odůvodněním, že chtěla hlasovat pro zkrácení lhůty, ale podle hlasovací sjetiny se hlasování zdržela.