Kauza Čunek
Pospíšil dočasně zbavil funkce soudce Kučeru. Kvůli Čunkovi
09.11.2010 15:41 Aktualizováno 09.11. 16:12
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dočasně zprostil výkonu funkce soudce místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru. Udělal to kvůli kárnému řízení, ve kterém šéfka NS Iva Brožová žaluje Kučeru za ovlivňování vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra a někdejšího šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka.
V září ho pražský vrchní soud nepravomocně uznal vinným. Kučeru rozhodnutí překvapilo, označil jej za nečekané a nepříjemné.
"Zproštění výkonu funkce potrvá do pravomocného skončení kárného řízení," uvedla mluvčí ministerstva Tereza Palečková. Ministr podle ní jednal na návrh Brožové. Kučera může proti rozhodnutí podat námitky, ty však nemají odkladný účinek. Vývojem událostí je zklamaný a prohlásil, že pozastavení výkonu funkce je sice nazváno jako dočasné, nicméně ve skutečnosti znamená konec jeho kariéry soudce. Do konce prosince tohoto roku by ve funkci místopředsedy Nejvyššího soudu musel podle zákona skončit. Letos totiž dosáhl věku 70 let, kdy soudci povinně odcházejí do důchodu.
Nejvíce jej prý zaskočilo, že na něj podala žalobu předsedkyně soudu Brožová, s níž se stýká téměř denně, aniž mu o tom cokoli řekla. "Chodila kolem mě, jako by se nic nestalo. To se mezi kolegy nedělá. Kdyby mi o kárné žalobě řekla, považoval bych to za férové," řekl Kučera.
Brožová se dnes účastní konference na Ústavním soudu. Prostřednictvím mluvčího Nejvyššího soudu Petra Knötiga k věci bez dalších podrobností uvedla, že u Kučery byly splněny zákonné podmínky pro podání kárné žaloby, proto ji podala.
Důvodem kárné žaloby Brožové na jejího podřízeného byly tři Kučerovy schůzky s ostravskou krajskou státní zástupkyní Zlatuší Andělovou v únoru a květnu 2007, kterých se účastnil také exministr spravedlnosti Pavel Němec a ve dvou případech nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Na setkáních se Kučera podle Brožové údajně ptal na informace o policejním vyšetřování Čunka a požadoval po Andělové, aby protáhla přípravné řízení. Na třetí schůzce prý uvedl, že kvůli hrozbě pádu vlády "nezávislost rozhodování musí jít stranou politickým zájmům".
Podle senátu vedeného soudcem Viktorem Machem Kučera první dvě schůzky inicioval. Za přítomnosti Němce a Vesecké pronesl mimo jiné, že "Čunek se stal velkým problémem pro vládu, hledá se za něj náhrada, ale ta nebude hned". Proto by podle něj nebylo dobré, aby přípravné řízení v té době skončilo podáním obžaloby. Na třetím setkání pak podle soudu opravdu vyslovil výrok o podřízenosti justice politickým cílům.
Kučera trvá na své nevině, proti verdiktu se odvolal. Vzhledem k tomu, že jeho odvolání mělo odkladný účinek, doposud ve funkci setrvával. Místopředseda NS po celou dobu řízení trval na tom, že podobných schůzek jako s Andělovou měl desítky. O Čunkovi se na nich mluvilo stejně jako o dalších tématech. Větu, která údajně zazněla na posledním setkání, nepronesl, tvrdí. Nikdo také podle něho neměl nejmenší zájem na protahování kauzy bývalého vicepremiéra.
Kauza údajné Čunkovy korupce hýbala českou politikou více než rok. Policie tehdejšího lidoveckého předsedu obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real. Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po zastavení stíhání se vrátil, poté však znovu a za jiných okolností oznámil odchod. Důsledkem Čunkovy kauzy byla řada dalších trestních stíhání a žalob.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.