<span>Pospíšil</span> odvolá <span>Kulu</span>, pokud by ohrozil vyšetřování

Domácí
4. 7. 2008 18:42
Vlevo ředitel vězeňské služby Luděk Kula
Vlevo ředitel vězeňské služby Luděk Kula

Vlevo ředitel vězeňské služby Luděk KulaMinistr spravedlnosti Jiří Pospíšil odvolá ředitele vězeňské služby Luďka Kulu, pokud policie dojde z závěru, že jeho setrvání ve funkci může ohrožovat vyšetřování kauzy zakázky na rušičky mobilních telefonů ve věznicích. V pátek o tom informovala mluvčí ministerstva Zuzana Steinerová. Policie Kulu obvinila, že při správě cizího majetku připravil stát o miliony korun.

"V tuto chvíli záleží na orgánech činných v trestním řízení, aby posoudily, zda setrvání generálního ředitele vězeňské služby v jeho funkci ohrozí průběh vyšetřování," uvedla Steinerová. Ministr podle ní dnes požádal policii o informaci, zda bude kauzu dále vyšetřovat. Pokud policie usoudí, že k ovlivňování vyšetřování v současnosti nemůže docházet, vyčká prý Pospíšil se svým dalším rozhodnutím, dokud nebude vyřízena Kulova stížnost proti zahájení jeho trestního stíhání.

K TÉMATU: Policie obvinila šéfa vězeňské služby. Kvůli rušičkám

Spolu s Kulou policie údajně obvinila i bývalého náměstka Zdeňka Kreuzziegera. Společně prý připravili stát bezmála o 20 milionů. Podle mluvčího protikorupční policie Romana Skřepka hrozí dvěma pracovníkům vězeňské služby za porušení povinností při správě cizího majetku dva roky až osm let vězení.

Policie kauzu problematické zakázky na rušičky vyšetřovala od loňského ledna. Již dřívější kontrola z ministerstva spravedlnosti naznačila, že Kreuzzieger se mohl dopustit porušení povinnosti při správě cizího majetku. Kvůli problematické zakázce také z místa náměstka odstoupil. Kula sice podle kontroly ministerstva pochybil rovněž, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ho však neodvolal.

Poptávkové řízení původně vyhrála společnost pb mont ve věznicích v Příbrami a Novém Sedle. Zakázka na rušící zařízení v dalších pěti věznicích byla převedena do utajeného režimu a vězeňská služba proto výběrové řízení nevypisovala.

Rušení v některých zařízeních ovšem nefungovalo, ve věznicích v Příbrami a Novém Sedle byly rušičky odpojeny. V dalších pěti zařízeních vězeňská služba rušičky nepřevzala a na pb mont podala žaloby.

Nákupem rušiček se již loni zabývali poslanci. Sněmovní kontrolní výbor tehdy dospěl k závěru, že Vězeňská služba při jejich nákupu postupovala v rozporu se zákonem a zvolila špatné řešení. Poslanci také konstatovali, že takové pochybení si vyžaduje personální změny.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ